Všelichová a Farkas čekají na soud v turecké vazbě

Fotografie Markéty Všelichové a Miroslava Farkase v listu Ekurd Daily (Ekurd Daily)

Fotografie Markéty Všelichové a Miroslava Farkase v listu Ekurd Daily | FOTO: Ekurd Daily

Markéta Všelichová a Miroslav Farkas, kteří byli zadrženi v Turecku kvůli údajné příslušnosti ke kurdským milicím, byli obviněni z poskytování zbraní a budou souzeni. Napsal to turecký list Hürriyet. Turecká tisková agentura Anadolu dnes uvedla, že turečtí vyšetřovatelé se snaží zjistit kontakty obou Čechů. O jejich zadržení informoval turecký tisk ve čtvrtek a zprávu o zatčení potvrdilo české ministerstvo zahraničí.

Turecké média tvrdí, že Všelichová a Farkas se loni připojili ke kurdským milicím YPG, které bojují na severu Sýrie a jež Turecko řadí k teroristickým organizacím. Podle tureckého tisku dvojice uvedla, že prošla výcvikem v německých speciálních silách a ve francouzské legii.

Podle agentury Anadolu lze prý kontaktů obou zatčených Čechů na sociálních sítích vyvodit, že v Evropě organizovali protitureckou propagandu. Vycestovali údajně několikrát do Sýrie a do Iráku.

YPG jsou ozbrojenou složkou Strany demokratické unie (PYD), která hájí politické zájmy syrských Kurdů. Ankara ji ale považuje za odnož turecké Strany kurdských pracujících (PKK), která je v Turecku řazená k teroristickým skupinám. PYD letos otevřela v Praze své evropské zastoupení, i když Česká republika syrský Kurdistán ani žádnou jeho reprezentaci neuznává.

Podrobnější informace o zadržení Všelichové a Farkase se liší. Podle mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaely Lagronové byli zadrženi 13. listopadu, když chtěli překročit hranici z Turecka do Iráku. Turecký tisk napsal, že mířili ze Sýrie do Turecka v oblasti jihoturecké provincie Şirnak, která hraničí jak se Sýrií, tak s Irákem. Podle listu Daily Sabah byli zatčeni tento týden ve středu, deník Hürriyet hovoří o 13. listopadu. Anadolu uvedla, že Češi byli zatčeni v pondělí na přechodu Habur, který je v provincii Şirnak na hranici s Irákem.

Mluvčí Lagronová ve čtvrtek řekla, že Praha je v kontaktu s právníkem zatčených a usiluje o jejich deportaci do České republiky.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]