Všem doporučuji vakcinaci, všichni, co prodělali covid-19 s příznaky, by ale měli konzultovat s lékařem

Očkování v USA. (U.S. Secretary of Defense)

Očkování v USA. | FOTO: U.S. Secretary of Defense

Doc. MUDr. Martin Balík, Ph.D., z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1.LF UK a VFN Praha reaguje na článek Jiřího X. Doležala, který vyšel v deníku FORUM 24 14. července.

V reakci na článek p. Doležala o mé osobě uvádím, že jsem neprávem dáván do jednoho pytle s odpírači očkování nebo zlehčovači pandemické krize. V osobním kontaktu s lidmi, kteří mě prakticky denně kontaktují, se mi daří je přesvědčit o potřebě vakcinace, a to prakticky ve 100 %. Jsem zároveň rád, že se shodneme po asi 3denním korespondování s prof. Hořejším na minimálním odstupu 3 měsíce pro vakcinaci po prodělání covid-19, v některých zemích 3-6 měsíců, které jsou obsahem všech mně známých českých národních a mezinárodních doporučení, podle kterých jsme postupovali a postupujeme i u nás na klinice.

Bohužel, tisková prohlášení z nedávné doby hovořila o vakcinaci 2 týdny po symptomatickém covid-19, což si můžete z médií vytáhnout, a proto jsem na Seznam Zprávy doslova uvedl „….Pacienti a zdravotníci však věc pochopili tak, že je v pořádku lidi krátce po prodělání covidu naočkovat. Oni zřejmě mysleli jít – pouze – na registraci k vakcinaci, ale řada lidí včetně lékařů to tak bohužel chápe, stačí si prohlédnout záznamy z médií.“ Dále jsou mi podsouvány domněnky a je bagatelizováno úmrtí zdravotnice na nepoznaný covid-19 a vakcinaci, ta dáma žádné horečnaté onemocnění při vakcinaci neměla. Přestože nejde o vedlejší efekt vakcíny, který by se jinak samozřejmě ihned reportoval, ale špatně načasovanou vakcinaci, dohodli jsme se, že budeme případ reportovat na SUKL. O tom, že vakcinace především v zimních a jarních měsících zamávala s řadou zdravotníků oslabených přesčasy a imunitně vyšponovaných denním kontaktem s covid-19, nebudiž pochyb.

Kolapsy míním pracovní neschopnost, což oslabilo již tak přetížené týmy v nemocnicích. To, že vakcinace během pandemie nemusí být pro každého procházka růžovým sadem, dokládá odkaz na stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv, je však třeba zdůraznit, že jde o podezření a časovou souvislost, nikoli detailně verifikovanou souvislost s vakcinací: 

Přehled: Nahlášená podezření na nežádoucí účinky po vakcínách proti COVID-19, Státní ústav pro kontrolu léčiv (sukl.cz)

Je dobře, že p. Doležal přiznává, že korespondence jemu přeposílaná prof. Hořejším (bez mého vědomí několik dní) „je dlouhá a laikovi ne úplně srozumitelná“. V odkazu na článku ji navíc pořádně vykuchal a uvádí z ní asi jen třetinu. To mu ovšem nebrání dělat kategorické závěry počínaje planetárním spiknutím a konče Běloruskem. O soudnosti p. Doležala nechť si udělá úsudek každý gramotný čtenář deníku FORUM 24. 

Martin Balík

Autor je lékař a předseda České společnosti intenzivní medicíny  

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]