Vstávání do zimy nesnáší každý. Jde se na něj ovšem skvěle připravit, tvrdí spánkový expert

Ilustrační foto (AdobeStock)

Ilustrační foto | FOTO: AdobeStock

Ranní probuzení nemá rád de facto nikdo. Většinou po něm totiž následuje nutné vstávání a řada povinností, spojených s každodenním fungováním člověka. Tyto momenty se ovšem mnohonásobně zhorší ve chvíli, kdy se teplota v našem bytě v návaznosti na tu venkovní začne snižovat. I to se však podle odborníků dá změnit, třeba za pomoci “pravidla deseti vteřin”. 

Martin Seeley je specialistou na spánek, který má hned několik tipů, jak se ono chladné ráno dá “vydržet”. Nejjednodušším řešením je pochopitelně výběr teplejšího oblečení, které na sebe vezmete, když jdete do postele. To ovšem pro mnohé znamená snížení komfortu, který si během noci chtějí užít.

()

“Když jdete spát jen s několika kousky oblečení, pokud vůbec s nějakým, vaše tělo je náchylnější k pocitu chladu, protože mu neposkytujete žádnou ochranu. To může vést k narušenému spánku a může se stát, že se během noci několikrát probudíte kvůli pocitu chladu, což vám ještě více ztíží rána,” vysvětluje Seeley.

Zároveň uznává, že teplé oblečení do postele není pro každého. Proto radí mít u postele teplý kus oblečení, který si vezmete hned, jakmile vstanete. Jako vhodný doplněk doporučuje i teplé ponožky či termoprádlo.

Jedním ze způsobů, jak si můžete pomoci, abyste se znovu cítili v teple, jakmile se vám podaří vylézt z postele, je dát si horkou sprchu. “Pomůže regulovat tělesnou teplotu, rozproudit krev a postupně zahřát tělo, což vám také pomůže cítit se v teple, dokud se neobléknete, což vám usnadní ranní rutinu,” doporučuje Martin.

Desetivteřinové kouzlo

Speciálním trikem experta je takzvané “pravidlo deseti vteřin”. Údajně se jedná o jednoduchý a účinný způsob, jak vám pomoci ráno vstát z vyhřáté postele.

()

A v čem tedy celé “kouzlo” spočívá? “Stačí vyskočit z postele do 10 vteřin od zazvonění budíku, zabalit se do něčeho teplého, například do županu, a opustit ložnici, abyste neměli příležitost znovu se zavrtat pod peřinu,” vysvětluje Martin Seeley.

“Nejhorší věc, kterou můžete udělat, když se probudíte zimou, je ležet v posteli a soustředit se na to, jaká je zima a jak moc chcete zůstat v posteli. To často může ještě více zhoršit situaci a zbavit nás motivace do dalšího dne, dodává.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články