Vstup Švédska do NATO se komplikuje. Turecko chce s ratifikací čekat na volby

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan (Türkiye devlet görevlisi / se souhlasem)

Turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan | FOTO: Türkiye devlet görevlisi / se souhlasem

Podle informací, které se podařilo získat, se nebude Ankara snažit ratifikovat přístupovou žádost Švédska o vstup do Severoatlantické aliance. S odvoláním na obeznámené zdroje to uvedla agentura Bloomberg. S největší pravděpodobností Turecko počká až po volbách, které se mají v této zemi uskutečnit v červnu příštího roku.

Podle agentury Bloomberg uvedly zdroje pod podmínkou anonymity, že se Ankara domnívá, že Švédsko „neudělalo dost, aby uspokojilo požadavky, s nimiž Turecko přišlo“.

(Týdeník FORUM)

Žádost Finska Turecko prý posuzuje kladně, neboť Finové turecké požadavky splňují. Přesto chtějí Turci o obou žádostech hlasovat společně.

Turecko a Maďarsko zůstávají jedinými ze 30 zemí NATO, které dosud neratifikovaly žádosti Finska a Švédska o vstup do Aliance. Parlamenty všech ostatních členských zemí NATO tak již učinily. Maďarsko však může uspořádat hlasování do konce roku, zatímco program tureckého parlamentu je již až do konce roku naplánován.

NATO oficiálně pozvalo Švédsko a Finsko, aby se k obranné vojenské alianci připojily na základě jejich žádostí, již 29. června. Den předtím oba zájemci o členství podepsali s Tureckem vzájemné memorandum o porozumění, v němž Ankara slíbila, že přístupový proces obou zemí nebude blokovat výměnou za splnění svých požadavků.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články