Vůči Číně si máme zachovat hrdost. Vyvážíme tam stejně tak málo, že nemusíme být servilní

Eric Drooker

Všichni lidé mají rovná a nezcizitelná práva, a člověk je stvořen ke svobodě, kterou je třeba ctít za všech okolností. Tyto myšlenky tvoří základní evropské hodnoty. Mezi základní lidská práva patří také svoboda projevu a shromažďování a také možnost volně cestovat. A my z vlastních smutných zkušeností z roku 1938 víme, že když byla svoboda a demokracie v tehdejším Československu obětována nacistickému Německu kvůli údajně vyšším cílům, tak to špatně dopadlo.

A z toho bychom měli vycházet i v našich vztazích s Čínou. Číňané by měli pochopit, že my nemůžeme dalajlámovi zakazovat návštěvu České republiky jen proto, že se jim to nelíbí. My samozřejmě musíme respektovat Čínu jako předního globálního hráče, ale přitom bychom si měli zachovat vlastní hrdost a chovat se jako suverénní nezávislá země.

Obchod s Čínou je jistě důležitý, ostatně jako s každou jinou zemí. Nicméně to neznamená, že s jejich představiteli nebudeme bavit i o tématech jako jsou například lidská práva. Nemůžeme zrazovat naše zásady jenom proto, že se to druhé straně nelíbí. Nejsem přesvědčen, že si přehnanou servilitou můžeme získat respekt Číňanů.

A také i tolik některými vzývané čínské investice mají v současné době na českou ekonomiku minimální vliv. Renomovaní ekonomové dokazují, že čínští investoři nyní výraznou přidanou hodnotu českým firmám nepřinášejí. Statistiky ministerstva průmyslu a obchodu dokazují, že pro naše exportéry je Čína vedlejším trhem. Klíčovými obchodními partnery pro nás jsou a budou evropské země, do kterých míří 80 procent českého vývozu. Čína se na našem exportu podílí pouhým jedním procentem.

Ing. Michael Pánek (ODS) je středočeský krajský zastupitel a místostarosta Dobřichovic.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články