Vůči senátu jsme ohledně pandemického zákona měli odvést víc práce, přiznal Bartoš

Ivan Bartoš (Piráti) (Česká pirátská strana / se svolením autora)

Ivan Bartoš (Piráti) | FOTO: Česká pirátská strana / se svolením autora

Odmítnutí novely pandemického zákona horní komorou parlamentu se stalo tématem diskuze Ivana Bartoše a Aleny Schillerové v pořadu Partie. Ministr pro místní rozvoj vyjádřil víru v to, že senátem vrácený zákon se v poslanecké sněmovně znovu podaří odhlasovat. Zároveň připustil, že se dalo udělat víc pro to, aby se něco takového vůbec nestalo. Bývalá ministryně financí znovu označila novelu za paskvil.

Podle šéfa Pirátů jsou argumenty o neústavnosti zákona zcela zbytečné. Vyjádření ústavního soudu a právníků totiž potvrdilo, že pandemický zákon je v souladu s ústavou. Bartoš zdůraznil, že se nejedná o legislativu, která by se týkala pouze covidu. Jako příklad dalšího využití uvedl například blackout. Vicepremiér poté přiznal, že se dalo vůči senátu odvést více práce a prosazení novely tak zjednodušit. Jeho kolegyně v debatě Alena Schillerová označila pandemický zákon za paskvil, který by neměl projít až k prezidentovi.

(Týdeník FORUM)

Ministr však připomněl, že pokud nebude pandemický zákon, bude muset vláda některé problémy řešit za pomoci nouzového stavu. „Když ale vidím argumenty od Chcípl PES, tak pandemický zákon řešil věci lépe než nouzový stav. Protestujícím jsem zákon vysvětloval, když jsou tam ale s cedulemi a šibenicemi, tak má člověk strach. Lidé mají validní obavy, ale spousta se veze kvůli popularitě,“ řekl Bartoš s odkazem na rétoriku zástupců hnutí SPD.

„Kolem zákona létají dezinformace. Nikdo neříká, že se budou aktivovat pohotovosti,“ vysvětlil Bartoš. „Okamura chce být místopředseda poslanecké sněmovny, každý zákon ve sněmovně jede jako kolovrátek svou notu, s tím se musíme smířit. Nebo se o tom pobavit s předsedy ostatních poslaneckých klubů. Není nutné hecovat lidi na ulici, mají strach,“ dodal.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články