Vůdce Babiš dál povede hnutí ANO. To se nám ulevilo, brzy budeme v Rusku

Andrej Babiš (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Bylo to opravdu napínavé. Jediný kandidát do čela firmy ANO Andrej Babiš obhájil své předsednické křeslo. Sice proti němu nikdo nekandidoval, zvítězit mu však jistě pomohl zejména jeho kandidátský projev. Přiznal se totiž nejen k tomu, že ani nechodí na WC, ale sdělil nám to, jak velkou obětí pro něj vstup do politiky je.

Tak si to shrňme. Andrej Babiš nyní dostává mnohem více dotací než před svým vládním angažmá. Daří se mu systematicky ovládat zdravotnictví. Má přehled o své konkurenci a po zavedení další vlny EET bude ještě větší. Povedlo se mu ovládnout velkou část státního zastupitelství. Když se náhodou schválí zákon o střetu zájmů, kvůli kterému musí převést své firmy včetně médií, která píší pravdu, projde v daňovém balíčku změna, která jej daňově zvýhodní. Ano, oběť je to velká.

Babišovi se za tři roky ve vládě podařilo přesvědčit lidi na pravici i na levici, že je to právě on, kdo nabízí nějaký program, který jim splní jejich přání − dokáže totiž své názory měnit přesně podle toho, co je aktuálně třeba. Dokáže sám sebe i přes všechny aféry prodávat jako zachránce země, jako rytíře, který přijel, aby nás všechny ochránil před zlými korupčníky. On, který je jejich králem.

Babiš má pravdu, když říká, že hnutí ANO není tradiční politickou stranou, alespoň tedy z pohledu tradice České republiky. Navazuje na tradici úplně jinou, a to na Jednotné Rusko, oligarchickým systémem, stranou jednoho muže a zejména tím, že opravdu není třeba korupce někde ve stínu, Babiš si prostě bere, co chce, dělá to veřejně, s úsměvem a s podporou médií. A to je majstrštyk, který lze porazit jen velmi těžko. Na to musíte být − Babišovými vlastními slovy − urputné hovado.

Ale co jiného se 25. února mohlo potvrdit než to, že možný budoucí premiér má svou fir… stranu pevně v rukou.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]