Vůdce Kazachstánu nařídil bezpečnostním složkám střílet bez varování

Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev. (commons.wikimedia.org/CC BY 4.0)

Prezident Kazachstánu Kasym-Žomart Tokajev. | FOTO: commons.wikimedia.org/CC BY 4.0

Autoritářský vůdce Kazachstánu prohlásil, že nařídil při potlačování protivládních protestů bezpečnostním složkám „střílet bez varování“.

Prezident Kasym-Žomart Tokajev podle BBC řekl, že „20 000 banditů“ zaútočilo na hlavní město Almaty. To je epicentrem protestů vyvolaných zvýšením cen pohonných hmot. Obvinil z toho „teroristy“ vycvičené v zahraničí, aniž by uvedl důkazy. Podle ministerstva vnitra bylo při nepokojích dosud zabito 26 „ozbrojených zločinců“ a 18 příslušníků bezpečnostních složek.

()

V televizním projevu Tokajev odmítl výzvy k jednání s protestujícími jako nesmysl a řekl: „Jaké rozhovory můžeme vést se zločinci a vrahy?“ „Museli jsme jednat s ozbrojenými a dobře připravenými bandity, místními i zahraničními. Přesněji řečeno s teroristy. Musíme je tedy zničit, to se brzy stane,“ řekl.

Opoziční skupiny obvinění úřadů z terorismu odmítly.

Již dříve prezident uvedl, že ústavní pořádek byl z velké části obnoven. Zpravodaj BBC v Almaty uvedl, že situace je po několika dnech násilností mnohem klidnější, i když se ozývají výstřely a výbuchy.

Deník The Moscow Times píše: „Tokajev již dříve vyhlásil celostátní výjimečný stav a požádal Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OSKB), která zahrnuje pět dalších bývalých sovětských států, o pomoc v boji proti tzv. teroristickým skupinám, které ‚prošly rozsáhlým výcvikem v zahraničí‘.“

Boje v Almaty pokračovaly i ve čtvrtek a zpravodaj agentury AFP zaslechl střelbu ze směru od hlavního náměstí města. Místní média ve čtvrtek pozdě večer uvedla, že bezpečnostní síly vyklidily demonstranty z náměstí a dalších klíčových vládních budov.

Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že do Kazachstánu dorazily první jednotky ruských sil z mírových sil pod vedením Moskvy poté, co Tokajev ve středu požádal o pomoc. Jednalo se o první velkou společnou akci aliance od jejího založení v roce 1999. Rusko říká, že nepokoje považuje za „pokus inspirovaný zvenčí, který má za cíl podkopat bezpečnost a celistvost“ Kazachstánu.
Ministerstvo vnitra ve čtvrtek sdělilo, že zadrželo asi 2300 osob. Úřady uvedly, že při nepokojích bylo zraněno více než 1000 lidí, z nichž téměř 400 bylo hospitalizováno a více než 60 je na jednotce intenzivní péče.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]