Vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská je v bezpečí v Litvě. Hlavní protikandidátka Alexandra Lukašenka v prezidentských volbách byla od pondělí pohřešována a panovaly obavy o její osud. K odchodu ze země ji donutily úřady, tvrdí její tým. Sama opustit Bělorusko nechtěla. V zemi, kde Lukašenko už přes čtvrt století autoritativně vládne, probíhají protesty. Stát demonstrace tvrdě potlačuje.
Chvíle nejistoty nad osudem jedné z nejvýraznějších opozičních tváří Běloruska jsou pryč. Kandidátka na úřad prezidenta Svjatlana Cichanouská je v bezpečí v Litvě. Veřejnost o tom informoval tamní ministr zahraničí Linas Linkevičius.
Cichanouská odmítla uznat drtivé vítězství Lukašenka ve volbách. Výsledek 80 procent hlasů pro prezidenta a jen 10 procent pro sebe označila za zfalšovaný a podala kvůli výsledkům voleb stížnost k ústřední volební komisi. „S výsledky voleb nesouhlasíme, máme naprosto opačné informace,“ citovala Cichanouskou agentura AP.
Poté nebylo známo, kde se opoziční politička nachází – podle agentury Reuters navíc nebylo možné její štáb telefonicky kontaktovat. První oficiální informaci o tom, kde Cichaunská je, tak podal litevský ministr. S vysvětlením přišel také tým prezidentské kandidátky. Podle něj totiž byla k odchodu z Běloruska donucena a sama původně chtěla v zemi zůstat.
Agresivní postup bezpečnostních sil proti demonstrantům odsoudil také předseda Evropské rady Charles Michel. „Je třeba chránit svobodu projevu, svobodu shromažďování a základní lidská práva,“ prohlásil podle agentury DPA Michel. „Násilí proti demonstrantům není odpověď,“ dodal.
Polský premiér Mateusz Morawiecki podle agentury PAP kvůli těmto událostem vyzval k mimořádnému summitu Evropské unie. Podle německého ministra zahraničí Heika Maase musí EU po událostech z posledních dní diskutovat o opětovném zavedení sankcí proti běloruskému režimu.
Podle svědků se policisté davy protestujících snaží rozehnat rovněž zábleskovými granáty, gumovými projektily a slzným plynem. Používají také obušky. Jeden z demonstrantů zemřel.