Výbor přijal opatření, které umožní snížení rozpočtu Hradu o 30 milionů

Prezident Miloš Zeman  (ČTK)

Prezident Miloš Zeman | FOTO: ČTK

Sněmovní rozpočtový výbor ve středu přijal takzvané rozpočtové opatření, které umožní, aby se rozpočet Kanceláře prezidenta republiky vypořádal se snížením výdajů o 30 milionů korun. Tuto částku odebrali z rozpočtu Hradu poslanci při schvalování letošní novely státního rozpočtu. Podle předsedy rozpočtového výboru Josefa Bernarda (STAN) i podle ministerstva financí by to ale znamenalo, že by se jedna položka v hradním rozpočtu dostala do záporných hodnot, což zákon neumožňuje. Bernard řekl, že šlo o administrativně-politickou chybu, která se nestala po dobu existence České republiky a kterou je třeba napravit.

„Bohužel, cesta do administrativního pekla je někdy dlážděna dobrými úmysly. A nelze technicky provést pozměňovací návrh skupiny poslanců, kteří chtějí pokrátit rozpočet v Lánech,“ řekl předseda Bernard novinářům. „Byla by novela rozpočtu, která by říkala: v této položce bude, například, minus 20 miliard korun. To náš zákon neumožňuje,“ popsal. Přijaté rozpočtové opatření pak podle něj uvádí, ze kterých položek rozpočtu prezidentské kanceláře a Správy Pražského hradu půjde zmíněných 30 milionů, o které se má rozpočet zkrátit.

Demonstrace na Václavském náměstí, 28. října 2022 (Pavel Šmejkal / FORUM 24)

Zmíněných 30 milionů korun odebral prezidentské kanceláři pozměňovací návrh skupiny koaličních poslanců, který vložili do novely státního rozpočtu. Sněmovna tuto novelu, která navyšovala schodek rozpočtu, schválila v říjnu i s tímto návrhem. Prezident novelu ale zatím nepodepsal. Peníze poslanci navrhli odebrat z výdajů na lesní hospodářství. Jejich motivací bylo odsouzení ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka v souvislosti s ovlivňováním jedné ze zakázek v lánské oboře. Prezident Miloš Zeman Baláka omilostnil.

Balák v říjnu na místo ředitele rezignoval, z funkce odejde na konci roku. Náměstkyně ředitele Lesní správy Lány Ivana Pokorná nyní v dopise poslancům varovala před tím, že správa bude muset kvůli snížení svého rozpočtu vybít třetinu zvěře, odložit některé investice nebo omezit výsadbu

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články