Výborné zprávy z nejnaočkovanější země: Izrael hlásí rapidní pokles počtu hospitalizovaných nad 60 let

Ilustrační foto (Armáda České republiky)

Ilustrační foto | FOTO: Armáda České republiky

Statistiky a výzkumy v Izraeli přinášejí velmi dobré zprávy související s očkováním. V zemi, která má největší proočkovanost na světě, poklesl počet hospitalizovaných v nemocnici starších 60 let – tedy prioritizované skupiny vakcinovaných lidí. Jak vyplývá z izraelského výzkumu, účinnost vakcíny společnosti Pfizer-BioNTech je vysoká. Dosahuje 94% účinnosti.

Izrael provedl dosud nejrychlejší proočkování populace proti nemoci covid-19. Odborná i široká veřejnost proto se zájmem sleduje, jak se pandemie v zemi vyvíjí, aby posoudila, zda má očkování zamýšlený účinek.

FORUM 24 (archiv)

Čísla těchto důležitých statistik sleduje a zpracovává také vědecký server Our World in Data, založený na Oxfordské univerzitě. Všímá si dopadu vakcinace na vývoj nákazy v zemi – tedy zda v Izraeli klesají nejen samotné nárůsty nakažených, ale také počty hospitalizovaných a zemřelých.

I přestože analytici zdrženlivě uvádějí, že možné změny zatím nelze se stoprocentní jistotou přičíst pouze dopadu očkování, přesto se podle statistik ukázalo, že počet hospitalizovaných s covidem-19 v Izraeli, spadajících pod ohroženou skupinu osob nad 60 let, rapidně klesl.

Právě tato skupina je v zemi nejvíce zaočkovaná. 90 % Izraelců starších 60 let dostalo již svou první dávku vakcíny a přes 80 % už obdrželo i druhou dávku.

Izrael: Podíl dospělých, kteří dostali jednu nebo dvě dávky vakcíny covid-19

Zdravotnická organizace Maccabi Health Services ve svém nejnovějším průzkumu zjistila, že hospitalizace začnou prudce klesat od 18. dne poté, co lidé dostanou první dávku. Jak upozorňuje deník Times of Israel, vědci zároveň varovali, že část poklesu může být způsobena tendencí nově očkovaných lidí dodržovat pravidla karantény, což způsobuje pokles infekce a hospitalizace.

Do 23. dne, které vědci zahrnuli ve svém výzkumu, došlo k 60% poklesu počtu hospitalizací u očkovaných ve věku nad 60 let. Porovnávali přitom počet hospitalizací u 50 777 pacientů v daném okamžiku s počtem hospitalizací krátce po podání vakcíny pomocí sedmidenních tzv. klouzavých průměrů.

Pozitivní výsledky očkování se objevují i v dalších výzkumech. Největší izraelská zdravotní pojišťovna Clalit zkoumala pozitivní testy u 600 000 očkovaných osob a stejného počtu neočkovaných osob podle věku a zdravotního stavu. Mezi očkovanou skupinou bylo zjištěno o 94% méně infekcí, což odhaluje skvělou účinnost vakcíny Pfizer-BioNTech, kterou v Izraeli používají nejvíce.

Izrael: Nové hospitalizovaní na covid-19 podle věku

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]