Vybraní úředníci Jermanové berou nezvykle vysoké platy. Jeden si přišel i na 200 tisíc měsíčně

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová  (Facebook JPJ)

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová | FOTO: Facebook JPJ

Na středočeském krajském úřadu dostávají vybraní úředníci nezvykle vysoké platy. Vyplývá to z nových informací, ke kterým se podle informačního zákona dostal server Seznam Zprávy. Z dat vyplývá, že si úředníci okolo hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) v letech 2018 a 2019 pravidelně přicházeli na odměny ve výši několika desítek tisíc korun měsíčně. 

Zjištěné informace však nejsou úplné – neobsahují konkrétní jména ani žádné bližší detaily: třeba za co si jednotliví úředníci takové platy vysloužili, i když by je logicky měli být schopni transparentně vysvětlit.

K běžnému platu někteří z nich dostali tzv. mimořádné prémie – a to rovnou každý měsíc. Například jeden z těchto anonymizovaných úředníků si přišel za loňský rok jen na odměnách na 970 tisíc ke svému platu. V průměru tedy inkasoval zhruba 80 tisíc korun měsíčně navíc. A nešlo o žádnou výjimku – za rok 2018 ten samý pracovník úřadu získal na odměnách 880 tisíc.

Seznam takto speciálně odměňovaných je podle informací serveru sestaven z dvaceti pracovníků z blízkého okruhu hejtmanky: jedná se o šéfy odborů a oddělení, spolupracovníky i další lidi, kteří zajišťují servis hejtmančiny kanceláře. Je jen několik výjimek, kdy si někdo z tohoto seznamu odměn přišel na méně než 10 tisíc korun měsíčně.

Mezi takto vysoce odměňovanými jsou i bývalý PR poradce hejtmanky a vedoucí tiskového oddělení Marek Rejman nebo vedoucí její kanceláře Roman Šubert. Oba v červenci letošního roku opustili úřad. „Jako vedoucí tiskového oddělení jsem vyvodil osobní odpovědnost za PR komunikaci ve věci trestního oznámení na záchranářku Brožovou. Tato kauza zastínila obrovský kus práce, kterou Středočeský kraj vynaložil na zvládnutí koronavirové krize. To mě osobně velmi mrzí,“ uvedl při odchodu Rejman.

Na výplatní pásce našli někteří z pracovníků úřadu včetně odměn i 200 tisíc korun měsíčně, několik jiných zase 150 tisíc.

Jen pro srovnání: V Česku berou vedoucí úředníci obvykle v průměru okolo 60 tisíc korun – a to i s odměnami. Hlava státu dostává za výkon svého úřadu 302.700 korun za měsíc a premiérský plat činí 243.800 korun. Ministři pak berou 173.200 korun měsíčně, krajští hejtmani zhruba 139 tisíc.

Někteří pracovníci Středočeského kraje tak dostávají více než lidé na takto vysokých pozicích.

Důvod takto štědrých platů však oficiálně není znám. Nikdo z dotčených úředníků na otázky serveru Seznam Zprávy neodpověděl, ani nevysvětlil důvod takových odměn. Přišlo jen neurčité sdělení: „Vyplacené odměny v období roku 2018 a 2019 byly přiděleny všem zaměstnancům za úspěšné splnění specifikovaných úkolů.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]