Výbuch v centru Istanbulu zabil šest lidi a více než 50 dalších zranil. Příčina zatím není jasná

Ilustrační foto (ČTK/AP)

Ilustrační foto | FOTO: ČTK/AP

Exploze na rušné ulici pro pěší v centru Istanbulu dnes zabila šest lidí a 53 dalších zranila, uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Podle něj se jednalo o útok. Turecká státní tisková agentura Anadolu krátce předtím informovala, že vyšetřováním výbuchu bylo pověřeno pět prokurátorů.

K výbuchu došlo v obchody a restauracemi lemované ulici Istiklal kolem 16:20 místního času (14:20 SEČ). Na místo byli vzápětí vysláni záchranáři, hasiči a policie. Istanbulský guvernér Ali Yerlikaya na twitteru informoval, že podle prvních informací čtyři lidé přišli o život a dalších 38 jich bylo zraněno. Vzápětí turecký prezident Erdogan uvedl, že podle nových informací zahynulo šest lidí a 53 dalších bylo zraněno.

(Týdeník FORUM)

„Pachatelé tohoto odporného útoku budou odhaleni,“ uvedl prezident dvě hodiny po výbuchu a zdůraznil, že útočníci budou potrestáni.

Videa zveřejněná na sociálních sítích zachytila hlasitý výbuch a šlehající plameny. Na řadě dalších záběrů z následků exploze jsou vidět i oběti ležící na ulici plné střepů z vysypaných výloh. Rušnou třídou v době exploze procházelo mnoho lidí, kteří se vzápětí dali na útěk. Třída byla uzavřena a obchody zavřeny. Turecký Červený půlměsíc informoval, že kvůli množství zraněných byly do okolních nemocnic převezeny další zásoby krve.

„Když jsem uslyšel výbuch, zkameněl jsem. Lidé ztuhli a dívali se na sebe, pak začali utíkat pryč. Co jiného můžete dělat,“ řekl pětačtyřicetiletý Mehmet Akus, který pracuje v jedné z místních restaurací.

Turecký úřad pro dohled nad sdělovacími prostředky dočasně omezil informování o výbuchu. Turecká média tak nemohou ukazovat videa zachycující okamžik výbuchu nebo jeho následky. Turecká nejvyšší rada pro rozhlasové a televizní vysílání podobné zákazy po útocích a nehodách zavedla i v minulosti.

Turecko bylo v letech 2015 až 2017 zasaženo řadou smrtících bombových útoků, které spáchala teroristická skupina Islámský stát a zakázané kurdské skupiny.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články