Výbuch v Lovosicích vyděsil občany. Nikdo jim neřekl, co se stalo. Prý nebyl důvod

Společnost Preol z holdingu Agrofert (ČTK)

Společnost Preol z holdingu Agrofert | FOTO: ČTK

Hasiči od noci na úterý likvidují následky výbuchu a následného požáru v areálu společnosti Preol v Lovosicích na Litoměřicku, která je součástí koncernu Agrofert. Oheň už je pod kontrolou, během exploze se zranili tři závodní hasiči, jednoho z nich museli převézt do specializovaného popáleninového centra v Praze. Místní lidé se ptají, proč nebyli o ničem informováni. Podle starosty Lovosic Milana Diana z hnutí ANO nehrozilo občanům žádné nebezpečí.

„My jsme okamžitě přes telefony svolali krizový štáb a zjišťovali jsme, co se opravdu děje. A vzhledem k tomu, že nám bylo řečeno, že není žádné riziko, tak nebylo potřeba, abychom pouštěli sirény,“ řekl deníku FORUM 24 starosta Lovosic Milan Dian.

Podle mluvčího krajských hasičů je pro tyto případy vytvořen systém vyrozumění obcí, kterých by se nějaká živelní pohroma nebo nebezpečná událost mohla týkat. „A podle informací, které sleduji v našem informační systému, tak starosta města Lovosice byl v noci vyrozuměn o této události. Zrovna tak i hejtman, který dokonce byl na místě,“ popsal deníku FORUM 24 Milan Rudolf.

Výbuch v chemičce Preol Andreje Babiše (HZS Ústeckého kraje)

„Co se týče škodlivosti na životní prostředí, tak velitel zásahu nevyhodnotil plošné informování obyvatel – i po konzultaci se starostou Lovosic – jako nutné,“ vysvětlil mluvčí HZS Ústeckého kraje.

V areálu chemičky hořel separátor na řepku, kde se vzňal plyn hexan využívaný při zpracování řepky. I přesto, že jde o vysoce hořlavou látku, její zplodiny jsou prakticky nulové. „Žádný černý kouř ani něco, co by pak dopadalo na zem. To u této látky není. Je to v podstatě odnož metanu, pokud to mohu takto laicky říct,“ doplnil Rudolf.

Noční exploze však obyvatele města i okolí vystrašila. „Bojíme se. Je to velice nepříjemný pocit, všude vrtulníky, nad chemičkou i městem dým, sirény nehoukaly a nehoukají, z rozhlasu nepřišlo žádné varování,“ napsal deníku FORUM 24 jeden z obyvatel Lovosic.

Žádnou informaci nedostali ani starostové okolních obcí, ti se o explozi dozvěděli až z médií. „Nikdo nás neinformoval. Většinou chodí zprávy od hasičů, takže nevím, proč nepřišly tentokrát,“ prozradil starosta nedalekých Žalhostic Zdeněk Javorek.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]