Výbuch ve Vrběticích obrátil pozornost k Zemanově cestě do Tádžikistánu. Majitel Imexu tam s ním letěl

Miloš Zeman (ČTK)

Miloš Zeman | FOTO: ČTK

V případu výbuchu ve Vrběticích sledují vyšetřovatelé nejen stopy související s majiteli firmy Imex, ale také s cestou prezidentské delegace do Kazachstánu a Tádžikistánu. O případu nyní referují Seznam Zprávy.

Zajímavé je zjištění, že Miloš Zeman odletěl do Kazachstánu krátce po explozi ve Vrběticích, a členem delegace byl i majitel firmy Imex Petr Bernatík starší.

FORUM 24 (archiv)

„Petr Bernatík starší měl totiž podle zjištění vyšetřovatelů během pobytu v Tádžikistánu důležitou schůzku, která může být klíčová právě pro zjištění, jak se agenti speciální jednotky GRU číslo 29155 do vrbětického areálu dostali. V týdnu mezi 23. a 27. listopadem 2014, zhruba měsíc po výbuchu, se tu totiž majitel Imexu sešel s generálem tádžických pohraničních vojsk Radschabali Rachmonalim. Vyšetřování přitom podle zdrojů Seznam Zpráv zjistilo, že týden před Vrběticemi, v září 2014, dostal Bernatík starší od generála Rachmonaliho e-mail s žádostí o prostou věc: aby pustil do areálu dva zbrojní inspektory, jejichž pasy dojdou později.

Bernatík starší souhlasil, s tádžickým generálem se znal dlouhou dobu v posledních letech firma Imex několikrát žádala o povolení vyvézt do Tádžikistánu zbraně. Později po prvním e-mailu pak skutečně přišel –a to řediteli Imexu, kterým je Petr Bernatík mladší druhý e-mail s dokumenty lidí, pro něž generál Rachmonali pomoc žádal. Nešlo však o žádné inspektory, ale o agenty GRU. Jeden z nich byl identifikován jako Anatolij Čepiga, který tehdy používal tádžický pas na jmého Ruslan Tabarov a který je dnes označen jako jeden z hlavních pachatelů výbuchu.“

Seznam Zprávy také podle zdrojů blízkých vyšetřování píší, že po dvou e-mailech dorazil k Bernatíkům ještě jeden, a ten byl od obchodníka se zbraněmi, Rusa s českým občanstvím. Jeho české úřady z účasti na organizaci vrbětických útoků také podezírají. „Jeho e-mail totiž upřesňoval dny, kdy by tajní agenti Moskvy, kteří se vydávali za zbrojní inspektory, měli dorazit.“ I tato osoba se zná s tádžickým generálem Rachmonalim.

Nové číslo Revue FORUM s Jaroslavem Flegrem (Roman Černý)

Podle Christo Grozeva z vyšetřovací skupiny novinářů Bellingcat ruské tajné služby, a zejména GRU, tádžické armádě pomáhali a do Tádžikistánu jezdili často i agenti speciální jednotky 29155, která má vrbětické výbuchy na svědomí.

„V tomto kontextu se vyšetřovatelům nabízí verze, že ruští agenti využili prezidentské cesty k tomu, aby se Rachmonali s Petrem Bernatíkem starším dále domluvili. Faktem je, že šest dní po návratu prezidentského speciálu následoval ve Vrběticích další výbuch.“

„Petr Bernatík starší ani jeho právník Radek Ondruš nechtějí o schůzce s Rachmonalim v Tádžikistánu sdělit nic bližšího… Odpověď na otázku, kdo a proč Petra Bernatíka staršího dostal do prezidentského speciálu, se řešila v médiích už krátce po prezidentově cestě do Kazachstánu a Tádžikistánu. Bernatíka totiž už v té době policie kvůli Vrběticím vyšetřovala, a tak jeho účast v delegaci krátce po vrbětickém výbuchu média zaujala. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček tehdy novinářům mimo jiné řekl, že prezident členy delegace nevybíral a že to měl na starosti kancléř Vratislav Mynář… Nyní Vratislav Mynář na další dotazy, které po odhalení ruských agentů ve Vrběticích mají mnohem větší závažnost, Seznam Zprávám napsal, že o programu obchodní části delegace nic nevěděl.“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]