Desítky ruských raket dopadaly na civilní cíle. Útok na ukrajinská města má minimálně 14 obětí

Obytný dům v Kyjevě zasažený ruskými raketami (ilustrační foto) (Ukrajinská pravda / se souhlasem)

Obytný dům v Kyjevě zasažený ruskými raketami (ilustrační foto) | FOTO: Ukrajinská pravda / se souhlasem

Při pondělních masivních ruských raketových útocích na Ukrajinu přišlo o život 14 lidí a 97 jich je zraněných. Na telegramu to večer napsala ukrajinská Státní služba pro mimořádné události (DSNS). Ruská vojska vypálila na ukrajinská města 83 střel, tvrdí ukrajinské velení. Terčem se stala kritická infrastruktura, zasažen byl i německý konzulát v Kyjevě nebo populární lávka pro pěší a cyklisty v centru ukrajinské metropole.

„Pokud hovoříme o celé Ukrajině, tak kromě Kyjeva byly zaznamenány zásahy v dalších 14 regionech. Můžeme hovořit o deseti zabitých a okolo šesti desítek zraněných jako výsledku zásahů ruských raket po celé Ukrajině,“ řekla v televizi mluvčí ukrajinské policie Marjana Revová. Dodala, že kriminalisté a vyšetřovatelé na místě zajišťují důkazy ruských zločinů.

Ruské rakety poškodily 11 důležitých objektů ukrajinské infrastruktury v osmi regionech a v Kyjevě, oznámil ukrajinský premiér Denys Šmyhal s tím, že jde o stav k 11. hodině kyjevského času. V důsledku zásahů se část ukrajinských oblastí ocitla bez elektrického proudu. Premiér varoval spoluobčany, že musí být připraveni také na výpadky v dodávkách vody a na poruchy spojení.

Přinejmenším deset lidí přišlo o život a asi šest desítek utrpělo zranění, uvedla policejní mluvčí podle listu Ukrajinska pravda. Ruská vojska vypálila na ukrajinská města 83 střel, zvýšilo své původní údaje ukrajinské vojenské velení.Terčem se stala kritická infrastruktura, ale zasažen byl podle listu Bild i německý konzulát v Kyjevě, anebo – jak píše ruská redakce BBC – populární lávka pro pěší a cyklisty v centru ukrajinské metropole.

Nejnovější ruské útoky mají dva cíle. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že Rusko míří na energetickou infrastrukturu a na lidi. Desítky raket a bezpilotních letounů podle něj ráno zasáhly energetická zařízení od Lvova na západě země po východoukrajinský Charkov. Čas a místa útoků si Rusko vybralo tak, aby napáchalo co největší škody, dodal Zelenskyj. V Kyjevě se první výbuchy ozvaly v době ranní dopravní špičky, kdy lidé míří do zaměstnání a děti do škol.

Rusko v pondělí odpálilo proti Ukrajině 75 raket, z nichž 41 se podařilo sestřelit, uvedl náčelník ukrajinského generálního štábu Valerij Zalužnyj. K útoku, jehož cílem se stal Kyjev a další velká města po celé Ukrajině, ruská strana podle generála použila také letectvo a bezpilotní stroje. „Ukrajinské ozbrojené síly dělají vše, aby ochránily spoluobčany, ale útok stále pokračuje,“ napsal na sociální síti telegram.

Zásahy podle starosty Vitalije Klička utrpěly i budovy, které jsou součástí „kritické infrastruktury“ města. Po třech či čtyřech explozích v ranní dopravní špičce následovaly v Kyjevě další výbuchy, uvedla BBC s odvoláním na vlastní zpravodaje. Podle AFP zahřměly přinejmenším dva další výbuchy, dva dodatečné výbuchy hlásí také list Ukrajinska pravda. „Letecký poplach a tehdy nebezpečí trvá,“ varoval starosta Vitalij Kličko.

„Rusko znovu zaútočilo na Kyjev. Ve městě po vyhlášení leteckého poplachu zahřmělo několik výbuchů, tři či čtyři,“ napsala agentura Unian. O několika explozích v centru hlavního města informoval také starosta Kličko. Vyzval obyvatele i návštěvníky, aby raději necestovali do města, pokud to není opravdu nevyhnutelné.

V Kyjevské oblasti zasahuje protivzdušná obrana, oznámil šéf oblastní správy Oleksij Kuleba a vyzval obyvatele, aby zůstali v krytech. Jako protiletecké kryty nyní fungují stanice kyjevského metra, dodala Ukrajinska pravda.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Jedna z raket zasáhla okolí památníku Hruševského. Pracují záchranáři,“ napsal na sociální síti poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko.

Na stejné ulici jako památník se nachází sídlo ukrajinské tajné služby SBU a nedaleko je i kancelář prezidenta Volodymyra Zelenského, upozornil na svém webu ruský list Kommersant. „Snaží se nás zničit a smazat z povrchu Země,“ prohlásil podle agentury Reuters Zelenskyj.

V posledních týdnech se boje soustředily na regiony severně od Krymu, včetně Záporoží, kde bylo v noci na sobotu odpáleno šest raket z Ruskem okupovaných oblastí.

Kyjev, k němuž se ruské jednotky neúspěšně pokusily proniknout po únorovém začátku ruské invaze na Ukrajinu, nebyl terčem ruských útoků od června. Moskva však v neděli přislíbila odvetu za víkendové poškození Kerčského mostu vedoucího z Ruska na anektovaný poloostrov Krym. Ruský prezident Vladimir Putin v neděli označil útok za teroristický čin zosnovaný ukrajinskými speciálními službami.