Vydavatel knihy o Babišovi: Chci o něm lidem říci pravdu. A nebude hezká

Tomáš Lemešani, autor knihy (archiv)

Tomáš Lemešani, autor knihy | FOTO: archiv

Tomáš Lemešani se spolu se svými kolegy chystá vydat knihu Z Bureše Babišem, na níž shání peníze přes crowdfundingový server Hithit.com. V rozhovoru pro deník FORUM 24 popisuje nejen své pocity z toho, jak jednoduše oligarcha v České republice ovládl všechno, co potřeboval, ale také důvody k napsání takové publikace. „Fascinuje mě také, že navzdory silné mediální konkurenci v Česku se dosud nikdo nevrátil k tomu, jak se z Babiše stal muž, kterým je,“ říká.

Proč jste se rozhodli vytvořit publikaci o Andreji Babišovi?

Možná bych mohl začat tím, že jsem Slovák. V zemi, ze které pocházím, je politický systém v těžkém úpadku. Dostal se do něj ovšem dlouhou, propracovanou a systematickou prací ekonomického a legislativního lobbingu kriminálníků už od doby mečiarismu.

V Česku žiji pár let a fascinuje mě, jak jednoduše a rychle tady Andrej Babiš ovládl vše, co má z hlediska oligarchy cenu – výkonnou moc, popularitu, vliv na veřejné mínění a byznysovou pozici.

Zatímco na Slovensku by jistě vliv měl, ale stál by v řadě dalších oligarchů, kteří věd, jak na to, v Česku se za krátké období propracoval do pozice, že konkurence, pokud ještě existuje, musí s cílem lobbovat klepat na jeho dveře.

Pozitivní článek je třeba (reprofoto Expres.cz)

Z faktického hlediska mě osobně jistou dobu překvapuje a do jisté míry trápí, že se historii Andreje Babiše nikdo pořádně nevěnoval. Mám pocit, že jako nejpopulárnějšího politika v zemi by ho měli lidé znát lépe. Fascinuje mě také, že navzdory silné mediální konkurenci v Česku se dosud nikdo nevrátil k tomu, jak se z Babiše stal muž, kterým je. Všude se prezentuje téměř jako socialistický startuper. Pravda však není ani zdaleka tak hezká. A dodnes nejen žijí, ale také podnikají lidé, kteří vědí, jak se tenhle podnikatelský génius zrodil.

Co nejdůležitějšího chcete vašim čtenářům sdělit?

Z faktického hlediska nevyřčena tajemství. To, co o sobě říká – třeba jak vznikl Agrofert, jak poklidně přebíral státní podniky a jak ho nikdy politika nezajímala –, jednoduše s realitou nemá mnoho společného. Nechci se vrtat v jeho spolupráci s StB. Chci se zaměřit na to, jak se z prominenta v socialismu stal někdo, kdo diktuje pravidla v demokracii.

Z morálního hlediska bych rád publikací upozornil na fakt, že ne všechny úspěšné byznysmeny nutno slepě obdivovat. Když se po dobrém studiu v zahraničí, které nikdo jiný neměl, dostanete díky rodinným konexím k práci, kterou nikdo jiný neměl, a pak vám to tak nějak všechno zůstane v rukou, musel byste být blázen, abyste situace nevyužil. Babiš navíc nejednal v rukavičkách. Existují důvodná podezření, že partnery podváděl a konkurenci likvidoval nevybíravým stylem.

Rozhodně bych rád vyvrátil nekonečně opakovanou lež, že se Andrej Babiš o politiku donedávna nezajímal a že politikem není. Podle mého názoru je v politice nejméně patnáct let.

Obáváte se žalob, nějakého nátlaku a tak dále?

Nátlak jistě přijde. S pohrůžkami, ať už ze strany právníků, nebo Babišových fanoušků, počítám taktéž. Nijak se na ně netěším, ale počítám s nimi. Po právní stránce se budeme publikaci snažit postavit férově, abychom Andreje Babiše neodůvodněně nepoškodili. Jistě si to vše projdu s právníky. Právě i na tuhle nutnost sháníme podporu v crowdfundingové podpoře.

Jak hodnotíte současnou situaci v České republice – z hlediska svobody slova, politiky, svobody podnikání a tak dále?

Jak jsem už naznačoval výše, politická situace je to docela fascinující. Zejména z hlediska demokracie. Češi jsou třeba mnohem dál než Slováci. Na Slovensku třeba pořád probíhá diskuse, zda zrušit amnestie expremiéra, který jimi kryl vlastní zapojení do nájemné vraždy. Nynější premiér bydlí u proslulého ekonomického kriminálníka, jehož policejní vyšetřování současný kabinet ovlivňuje.

Marek Wollner, vedoucí reportérů České televize (reprofoto ČT)

Česká politika mnohem víc připomíná západní demokracie. O to zvláštnější je, že většina občanů řeší stejné problémy jako v nevyspělých demokraciích. Vláda neustále přichází s nesystémovým, nezdravě sociálním programem, absentují jakékoliv zásadní dlouhodobé reformy a populisté hledají problémy jinde než doma.

I proto Babiš boduje. Vláda s jeho účasti byla a je nejsocialističtější za dlouhá léta. Šikovným, ale nutno říci jednoduchým politickým marketingem, si sociální program přisvojil, pokradl levicové voliče a ty zmatené lidi ve středu pořád láká na hesla, kterými si hodně často protiřečí. Babiš je jednoduše populista. Když chtějí lidé slyšet, že jim přidáte na minimální mzdě, řekne to, pokud budou lidé žádat řešení korupce, řekne to, pokud budou lidé žádat o pistole do každé domácnosti, také s tím problém mít nebude… Je to kariérní politik, ne státník, který by se postavil za nějakou zásadu a pokoušel navzdory veřejnému mínění věci vysvětlovat a prosazovat.

U svobody slova také záleží, s čím srovnáváte. Třeba když to srovnám se Slovenskem, kde fungují reálně tři, čtyři větší mediální domy, Česko je na tom o hodně lépe.

Nevím, zda je to dobré nebo špatné, ale v tuzemsku jsem stihl spolupracovat téměř se všemi většími nakladatelstvími včetně toho Babišova. Svoboda slova je jistě ovlivňována. Někdy přímo majitelem, někdy nepřímo tlakem inzerentů, kteří nakupují milionové reklamy jen k tomu, aby mohli v případě negativní zprávy o jejich subjektu zahnat vedení redakce do kouta. Ale to rozhodně není pouze Babišův problém. A cenzura není tak výrazná, aby lidé klasickým médiím museli přestat věřit. Závisí na druhu tématu.

Obáváte se výsledků podzimních voleb – a doufáte, že by je mohla vaše kniha nějak ovlivnit?

Voleb se nemožno obávat. Lidé si pořád vybírají z toho, co je v nabídce. Nutno říct, že ta nabídka není moc velká. Osobně bych měl také problém vybírat. Problémem je, že v těchto situacích lidé volí toho, kdo říká, že politikem není. Nikdy to tak není a je to nebezpečné. Pokud někdo chodí jako kachna a kváká jako kachna, pak je to kachna.

Tonda Blaník prchá. (repro stream.cz)

Co se týče vlivu publikace, upřímně si nemyslím, že bychom mohli mít tak velkou váhu. Není to ani naším cílem. Přirozeně si uvědomuji, v jaké době publikaci připravujeme. Nejde však o marketingový plán. O shánění peněz jsme se neúspěšně pokoušeli už loni. Druhý pokus přichází přirozeně záhy. Je to jednoduše teď, nebo jindy. Pokud bychom psali o Babišovi, který bude možná novým premiérem třeba za dva roky, dotýkalo by se ho to stejně, akorát bychom se zachovali nefér k lidem, kteří nemají o jeho minulosti znalosti, které by měli mít, a to co nejdřív.

Připravujete něco podobného i o jiných politicích?

Marně sháním pomoc k tvorbě podobné publikace o zneužívaní vlivu a dotací americké korporace U.S. Steel na Slovensku. Ta se týká mnoha slovenských politiků.

V Česku se věnuji lidem kolem Miloše Zemana, energetické lobby kolem lidovců a v budoucnu nevylučuji ani publikaci o nedávno zesnulém Ivo Svobodovi, který je zrcadlem českých devadesátek.

Jistě se po vydání objeví obvinění o tom, že vás platí politická konkurence Andreje Babiše. Hodláte se proti takovýmto obviněním bránit?

Z tohoto opravdu strach nemám. Pokud by k tomu došlo, rádi zveřejníme účetnictví. Aby náš portál mohl fungovat, jsem bohužel nucen shánět peníze redakční prací pro jiná média. Těch bylo a je hodně, přičemž už dvakrát jsem jednou jako zaměstnanec a jednou jako externí dodavatel spolupracoval i s Mafrou. Na dary bohužel nemáme štěstí, máme spíše nepřátele.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]