Vydavatelství Supraphon vydává album padesáti hitů roku 1968

Zpěvačka Marta Kubišová (ČTK)

Zpěvačka Marta Kubišová | FOTO: ČTK

Vydavatelství Supraphon právě vydalo dvojalbum s názvem 1968 – 50 hitů roku naděje a zrady. Sestavil je hudební publicista Miloš Skalka, který do něj zařadil hudbu tak rozmanitou, jakou tehdejší promíchání stylů nabízelo, oznámil ČTK zástupce vydavatelství Vladan Drvota. Podle něj je svědectvím toho, že i když od roku 1968 uplynulo celé půlstoletí, přesto jsou vzpomínky stále živé.

Skalka nevynechal žádný odstín oné písničkové sezony – od velkých pěveckých hvězd přes sílící beatovou vlnu či interprety navazující na swingovou muziku až po šansoniéry a písničkáře. V sestavě jsou také remasterované originální nahrávky, odrážející srpnovou okupaci. Nejde však o sestavu protestsongů – jde o atraktivního hudebního průvodce celým osmašedesátým rokem v podobě padesátky v bookletu jednotlivě komentovaných skladeb.

„Složité bylo především rozhodnout, které písničky oželet a vzdát se jich. Rok 1968, stejně jako prakticky celá druhá polovina šedesátých let, byla totiž doba nesmírně blahodárná a múzám přející, a to nejen v muzice. Všechno pak na dlouhých dvacet let skončilo v okamžiku, kdy tehdejší mocní země – podpořeni ve svém úsilí ruskými tanky a ‚pevnou ideologií‘ – rozhodli, že bude všechno jinak. Ale v roce 1968 převládala všeobecná radost a spolu s ní i radost z tvorby. Snad je to z té padesátky nahrávek poznat,“ charakterizoval Skalka výsledek.

Na prvním CD tuto sérii otevírá Lady Carneval Karla Gotta – a pak už následují například Lampa Marty Kubišové, Docela obyčejná píseň Karla Černocha, Dobrá zpráva Václava Neckáře nebo Čekej a neplakej Antonína Gondolána. Posluchači tu naleznou i hity Yvetty Simonové Čas borůvkových koláčů a Evy Olmerové Čekej tiše. Nechybí ani Pták Rosomák skupiny Olympic. Druhé CD otevírá píseň Václava Neckáře Nestůj a pojď, následují Dlouhý stín Hany a Petra Ulrychových, Svatej kluk Hany Zagorové, Přejdi Jordán Heleny Vondráčkové nebo Dobře míněná rada Jaromíra Vomáčky, známá spíše pod názvem Běž domů, Ivane. Padesátku hitů uzavírá Marta Kubišová Modlitbou pro Martu.

Dvojalbum 1968 – 50 hitů roku naděje a zrady vydal Supraphon na 2CD i v digitálních formátech.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]