Vyhazov Kremlíka se může stát pro Maláčovou osudovým

Eric Drooker

Podle dohody Andreje Babiše a Jana Hamáčka by měl mít každý z nich pravomoc odvolávat ministry za svou stranu. Kdyby tedy nyní měla končit Jana Maláčová, měl by to být předseda ČSSD, kdo jí vyhazov z vlády oznámí. Hamáčkovi se sice takové rozhodnutí nebude chtít udělat, ale premiér má eso v rukávu. On přece odstranil Vladimíra Kremlíka kvůli podobnému problému, který teď potkal sociálnědemokratickou ministryni.

Jana Maláčová je jedním z členů vlády, kteří premiérovi přidělávají vrásky. Proto bylo pouze otázkou času, kdy na ni zaměří svou kritiku. Nejprve Babišův bulvár Expres.cz „odhalil“, že Maláčová vozí svého syna do školy služebním vozem. Sice to má po cestě do úřadu, ale co si to dovoluje, rozčilovali se premiérovi novináři.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Další útok na ministryni práce a sociálních věcí bylo za této situace možné očekávat. Obvykle totiž funguje ozkoušená posloupnost – kritický článek v médiích ministerského předsedy následovaný odvoláním šéfa některého z resortů. Když se nepodaří rovnou člena vlády zbavit funkce, bývá alespoň vymáchán v nějakém problému na svém úřadu a průběžně diskreditován.

To nyní potkalo Maláčovou. Ani po dopisech, které jí údajně Babiš zaslal, neodvolala svého náměstka Baláče, a tak najednou přišli na ministerstvo policisté. Dokonce ti, kteří pracují v protimafiánské centrále. Ministryně kvůli tomu nejen promeškala oběd u prezidenta, ale také se intenzivněji začalo hovořit o jejím konci ve funkci.

Jediný, kdo by teoreticky mohl svou spolustranici přinejhorším zachránit, je šéf sociálních demokratů Jan Hamáček. Ten ovšem proti Babišovi nemá moc silné argumenty. Maláčová je silně neoblíbená nejen u opozice, ale také ve vládní koalici. Největší problémy s ní má Alena Schillerová, která musí neustále odrážet pokusy Maláčové o nafukování státního rozpočtu. V době, kdy se musí ušetřit především na Babišovy sliby a kupování si voličů, není kde brát.

Pomůže nakonec Zeman?

S kritikou nároků ministryně, spojenou s podezřením na trestný čin na Ministerstvu práce a sociálních věcí, si premiér vystačí, aby mohl žádat hlavu Maláčové. Pokud mu snad Hamáček připomene, že se dohodli na jeho nutném souhlasu, když jde o ministra za ČSSD, Babiš ho rychle umlčí. Připomene mu totiž, jak se bleskově „vypořádal“ s Kremlíkem a že se vicepremiér musí zachovat stejně v případě Maláčové. Hamáček si sotva troufne trvat na tom, že podle tohoto vzorce by nutně musel skončit i ministr obrany Metnar.

Posledním, kdo tedy může ministryni zachránit, pokud se premiér rozhodne ji vyměnit, je prezident Zeman. Ve vládě mají totiž oblíbenci hlavy státu větší privilegia než ti ostatní. Když si to ovšem nepokazí jako třeba Karla Šlechtová. U Maláčové je ovšem nepravděpodobné, že by byla Zemanovou favoritkou. Důležité tak bude, zda má prezident připravenou náhradu, tak jako to bylo v případě Marie Benešové, nebo jestli nechá Babišovi ve výběru volnou ruku. To by ovšem mohl být problém. Za majitele hnutí ANO už totiž nikdo ministrovat nechce. I díky tomu to možná Jana Maláčová ustojí.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články