Vyhladovíme vás. Rusko bojuje s americkou ambasádou v Moskvě

Vladimir Putin je na proruských webech vykreslován jako milovaný a geniální vůdce, o jeho válečných zločinech nepadne ani slovo. (ČTK)

Vladimir Putin je na proruských webech vykreslován jako milovaný a geniální vůdce, o jeho válečných zločinech nepadne ani slovo. | FOTO: ČTK

O tom, že v současné době nejsou vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy americkými zrovna idylické, nikdo nepochybuje. Třecích ploch mezi oběma státy je zkrátka příliš mnoho a Vladimír Putin notně přikládá pod roztopený kotel rozjitřených vášní. Vadí mu NATO. Vadí mu, že se mezinárodní společenství zajímá o dění na Ukrajině, v Kazachstánu a v dalších místech, která Rusové považují za prostor svého zájmu. Vadí mu, že evropské země nechtějí být zcela závislé na dodávkách ruského plynu. Je jen málo oblastí, které by mu ve vztahu k západním zemím nevadily.

Teď přistoupila Moskva k výběru zbraně nečekaného kalibru. Zacílila přímo na základní lidské potřeby pracovníků americké ambasády v Moskvě. Spolu s dalšími diplomaty či smluvními partnery byla totiž vypovězena tamní šéfkuchařka Michelle Michalenko, které nebylo prodlouženo vízum.

()

„Dnes je tomu 16 let, co jsem začala pracovat na velvyslanectví USA v Moskvě. Věděla jsem, že je to práce mých snů, a netušila jsem, že o 16 let později to tak bude stále. Kvůli eskalaci napětí mě ruská vláda zařadila spolu s dalšími diplomaty a smluvními partnery velvyslanectví USA v Moskvě na seznam osob, které musí opustit zemi. Byla nám zrušena víza,“ napsala Michalenko na svém facebookovém profilu, kde se následně objevila záplava povzbuzujících reakcí. Mezi nimi i od několika Rusů.

Jde o krok, který následuje po nedávném vyjádření mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marie Zacharovové. Ta začátkem prosince uvedla, že zaměstnanci americké ambasády, kteří jsou v Moskvě déle než tři roky, budou muset Rusko opustit do konce roku 2022. Podle ruského velvyslance v USA to je reciproční opatření, neboť do 30. ledna opustí USA 27 zaměstnanců ruské ambasády a za dalších šest měsíců odjede dalších 27 lidí.

O tom, že je vypovězení šéfkuchařky, která s politikou nemá nic společného, krokem diskutabilním a pro běžné lidi nepochopitelným, svědčí i jedna z reakcí na twitteru. Její autor se ptá, jaký zločin mohla kuchařka spáchat: „Podávala snad ukrajinský boršč?“

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]