Vyhláška o povinném očkování vyjde příští týden, rozhodl Vojtěch. Odborníci nesouhlasí

Adam Vojtěch (Vláda ČR)

Adam Vojtěch | FOTO: Vláda ČR

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) dnes na online konferenci oznámil, že vyhláška o povinném očkování by ve Sbírce zákonů měla vyjít už příští týden. Platit začne od března příštího roku. Povinné očkování se bude týkat osob nad 60 let, dobrovolných hasičů, policistů, vojáků a dalších ozbrojených složek a zaměstnanců v sociálních službách. Nová povinnost by se měla vztahovat i na mediky.

Ministr zdravotnictví dnes uvedl, že vyhláška se bude týkat i těch, kteří se připravují na práci zdravotníka. Zavedení povinného očkování se tak nově dotkne i mediků a studentů zdravotnických škol. O povinném očkování vybraných skupin hovořil Adam Vojtěch již na pondělním zasedání vlády.

Česká vakcinologická společnost se zavedením povinného očkování u osob nad 60 let nesouhlasí. „Česká vakcinologická společnost ČLS JEP nesouhlasí se zavedením povinnosti očkování proti covid-19 u osob ve věku 60+. Naopak zavedení profesního očkování u vybraných skupin považuje za nejvýznamnější součást preventivních opatření profesionálů v době pandemie,“ uvedl na twitteru Roman Chlíbek, předseda společnosti.

Nesouhlas a podporu Chlíbkova vyjádření přidal i Vlastimil Válek, kandidát TOP 09 na ministra zdravotnictví nově vznikající vlády Petra Fialy.

„Náš odborný tým vedený profesorem Chlíbkem nepodporuje povinné očkováni pro konkrétní věkové skupiny. Klíčové je očkování 3. dávkou vakcíny, jednání s profesními organizacemi a zajištění kapacit pro očkování dětí. Věřím, že to SPOLU zvládneme!“ napsal místopředseda TOP 09 na twitteru.

Povinné očkování zavedlo jako první v Evropě Rakousko, kde se vyhláška vztahuje na všechny obyvatele. Platit bude od prvního února.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články