Vyhráli jsme nad Evropskou komisí, hlásá vláda. Je to ale jen Babišova propaganda, na auditech se nemění nic

Premiér Andrej Babiš (ČTK)

Premiér Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Server iRozhlas.cz ve středu informoval o údajném slavném vítězství nad Evropskou komisí v jednom poměrně marginálním sporu, týkajícím se střetu zájmů premiéra Andreje Babiše a holdingu Agrofert. Evropská komise prý zrušila své původní rozhodnutí. Zmiňovaný holding to stejně jako zástupci české vlády prezentují jako výhru, žaloba na EK se nekoná, ale vlastně se bude připravovat nová. Zní to, jako by tedy už žádný problém neexistoval. Takže o co ve skutečnosti jde?

Evropská komise se zabývá dlouhodobým střetem zájmů Andreje Babiše, který trvá od roku 2014, kdy se stal šéf hnutí ANO ministrem financí. Ve zkoumaném období je několik měsíců, do nichž spadají projekty financované z Programu rozvoje venkova za poslední čtvrtletí roku 2018 a první loňské čtvrtletí ve výši 6,3 milionu korun. Právě tam někdo „vyhrál“ a zůstává neproplacen jeden projekt ve výši 1,6 milionu korun.

Demonstrace na Letné (Pavel Hofman)

Jenže to je skutečně banální věc a hovoříme o neproplácení, nikoli o vracení prostředků, které Agrofert získal již dříve, případně které byly vyplaceny v rámci tzv. nárokových dotací. Evropská komise dotace Agrofertu neproplácí, což odpovídá žádosti europoslanců z prosice 2018, kdy se poprvé hlasovalo o střetu zájmů českého premiéra. Poté do Česka dorazili auditoři Evropské komise. V prvním auditu konstatovali Babišův střet zájmů, ve druhém, zaměřeném na zemědělské dotace, jde o daleko vyšší částky. Tento audit již míří ke svému závěru a podle veškerých dostupných informací taktéž konstatuje konflikt zájmů. Nic se tedy nemění, ač se Babišovo PR snaží mlžit a předstírat, že „všechno bylo proplaceno, a tudíž je všechno v pořádku“. Na závěrech auditů tento konkrétní, z pohledu Evropské komise zejména technický spor nic nemění.

Pak je tu další problém prezentování závěrů aktuálního sporu. Loajální úředníci, kteří jsou zaměstnanci českého státu, tudíž všech občanů, by se měli zabývat tím, aby byly podle zákona propláceny peníze daňových poplatníků, tedy i dotace z Evropské unie. Co to znamená „vyhráli jsme“? Kdo vyhrál? My nesoutěžíme s Evropskou komisí o peníze, ani se o ně nepřetahujeme. Jsou to naše společné prostředky a všichni chceme, aby byly vypláceny dle zákona.

Z postupu a projevů úředníků, které v článku serveru iRozhlas.cz reprezentuje vládní zmocněnec pro zastupování státu před unijním tribunálem Martin Smolek, se zdá, že se tento konkrétní člověk cítí potěšen tím že nějaké peníze získá holding Agrofert, společnost ze svěřenského fondu premiéra Babiše. To je skutečně zvláštní. „Vyhráli jsme“ tedy znamená pan Smolek a Agrofert? Zaměstnanci Agrofertu? Andrej Babiš? Tato nejasnost je velmi podivná, protože pokud holding získá několik milionů na své projekty, rozhodně nejde o výhru České republiky, pro kterou by pan Smolek měl pracovat.

Když to ale vezmeme z druhého pohledu, je dobře, že se tento úředník takto vyjádřil. Zjevně zastupuje Agrofert z pozice České republiky, protože majitelem Agrofertu je premiér České republiky. A tak tady máme další důkaz do skládačky o obludném střetu zájmů, jaký v Evropské unii ještě nikdy neviděli.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]