Vyhrožování není vyjádřením názoru. Antivaxeři se už neštítí ničeho

Demonstrace proti povinnému očkování na Václavském náměstí v Praze (12. 12. 2021) (ČTK/Šimánek Vít)

Demonstrace proti povinnému očkování na Václavském náměstí v Praze (12. 12. 2021) | FOTO: ČTK/Šimánek Vít

Protestní akce, pořádané spolkem Chcípl PES, se postupem času staly pojízdným divadlem, které své představení prezentuje na místě, kde se zrovna najde trocha prostoru. Z poklidných demonstrací, na nichž lidé projevovali svůj nesouhlas s povinným očkováním nebo některými vládními restrikcemi, se ovšem stal organizovaný výlev nenávisti proti všem, kteří mají s řešením pandemické situace něco do činění.

Vrcholem projevů zloby a agrese v davu schovaných jedinců se stalo úterní přinesení šibenice před poslaneckou sněmovnu. Zde se měla projednávat novela pandemického zákona, která upravuje několik detailů, podle současného ministra zdravotnictví nejasných. Protestující občané s dřevěnou připomínkou veřejných poprav a nápisem „všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici“ tak přišli odmítnout zákon, o němž s největší pravděpodobností vědí pouze to, že existuje.

()

To jim ovšem nevadí, chtějí se potkat se svými kamarády „hrdiny“, kteří také na demonstraci dorazí bez respirátoru, a společně s nimi budou natruc vládě nedodržovat doporučené rozestupy. Cítí se, jako kdyby dělali revoluci, přitom však pouze ukazují, že mají v pracovní den dopoledne volný čas, který místo toho, aby jej věnovali rodině, „utratí“ při protestech.

Přitom, kdyby se zamysleli třeba nad tím, že podle nich třeskutě vtipná šibenice varuje vlastizrádce, což rozhodně poslanci nejsou, možná by jim výhrůžky smrtí nepřipadaly tak veselé. To by se ovšem museli obeznámit s tím, co pojem vlastizrada vůbec obsahuje, kdo se jí může dopustit a hlavně čím. Jenže na to by byl potřeba čas, strávený alespoň vyhledáním pojmu na internetu, a to už by ztratilo punc onoho „odboje“. Stačí přece pouze ty informace, které se šíří mezi antivaxery na sociálních sítích a v jejich skupinách.

Lidé, kteří přišli demonstrovat před poslaneckou sněmovnu, nechtějí, aby se něco změnilo. Protesty mají jako zábavu, která jim zkrátí dlouhou chvíli. Vůbec přitom neuvažují, že jejich jednání může porušovat zákon. Oni mají svoji pravdu, své zákony a svá práva. Pochopitelně, ale svoboda každého končí tam, kde začíná svoboda toho druhého. A výrazem práva nebo svobody rozhodně není nošení šibenice a vyhrožování. To je pouze důkazem nižšího intelektu a vnitřně nastřádané agrese.

Všechnu tuhle zlobu však dokáže dostat z ulic a náměstí už jen konec pandemie. V momentě, kdy už nebudou žádné restrikce, se dnešní „vlastenci“ a „bojovníci“ přesunou zpět na internet, kde budou verbálně napadat všechny, kdo mají jiný názor. Šéf spolku Chcípl PES si zřejmě vyzkouší kandidaturu na prezidenta republiky, a pak se hladina uzavře. Minimálně do doby, než si křiklouni zase najdou důvod nesouhlasit s něčím, čemu nerozumí, ale „kamarád říkal“, takže je nutné to nahlas odmítnout. Třeba už v té době nebude možné komukoliv veřejně vyhrožovat a policie nebude takovému jednání pouze přihlížet.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články