Vyhýbejte se psaní na sociální sítě v neadekvátním fyzickém a psychickém stavu, radí poslancům Jednotné Rusko

Dmitrij Medveděv (Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0)

Dmitrij Medveděv | FOTO: Kremlin.ru / Wikimedia Commons / CC BY 4.0

Putinovská strana Jednotné Rusko vypracovala kodex veřejného vystupování poslance Státní dumy. Mezi doporučení patří nepsat příspěvky na sociální sítě v neadekvátním stavu a nezveřejňovat luxusní předměty, exotické cesty a restaurace.

Ruský veb RBC.ru dokument ověřoval a jeden z poslanců potvrdil jeho pravost.

Kodex se skládá z 11 bodů. Některé z nich zní takto:

Nespěchejte s reakcí ve vlastních komentářích na sociálních sítích a v médiích: mediální výhoda „být první“ se může změnit v „neměl pravdu“, bylo to zavádějící, lživé.

(Týdeník FORUM)

Kategoricky se nedoporučuje komentovat mezinárodní agendu, vojenské a vnitřní konflikty v jiných zemích bez plánovaného předstihu nebo před vyjádřením oficiálního stanoviska ministerstva zahraničních věcí; následné komentáře by neměly být v rozporu s oficiálním stanoviskem státu.

Doporučuje se nevyjadřovat k otázkám zvláštního profilu (zejména ne iniciovat!), pokud nejste odborníkem na dané téma nebo odvětvovou problematiku, bez konzultace s odborníky a partnery.

Kategoricky se vyhýbejte psaní na sociální sítě v neadekvátním fyzickém a psychickém stavu.

Dodržujte elementární požadavky kultury projevu, nepoužívejte neslušné výrazy a žargon, které mohou být vykládány dvojsmyslně nebo dávají oponentům důvod k trollingu.

Ovládejte své emoce a reakce, zejména v případě diskusí a provokací na sociálních sítích.

Na svých účtech na sociálních sítích nezveřejňujte luxusní předměty, exotické cesty a restaurace, tedy nic, co by mohlo v očích veřejnosti vyvolat dojem, že jste „privilegovaná třída“.

Pak se tam uvádí zásadní varování: „Vždy mějte na paměti, že názor na vás osobně je nyní názorem na celou vládu a celou stranu.“

Tvůrci kodexu uvádějí i příklady, jak se to nemá dělat. Jedním z nich je příspěvek poslance Jednotného Ruska Sultana Chamzajeva z ledna 2022, v němž se poslanec vyslovil pro „uspořádání referenda v Kazachstánu o sjednocení republiky s její historickou vlastí Ruskem“. Dalším je příspěvek poslance vládnoucí strany Olega Matvejčeva, který byl zveřejněn během lednových nepokojů v Kazachstánu. Matvejčev v něm vyzval k násilí proti majitelům obchodů s mobilními telefony v Almaty, kteří na Facebooku napsali, že vůdce Nazarbajev už by po 40 letech mohl odejít.

Vladimir Putin (ČTK)

Komentáře k tomuto dokumentu na sociálních sítích si z něj začaly dělat legraci a autoři tvrdí, že pokyny jsou namířeny proti exprezidentovi Dmitriji Medveděvovi. Jeho příspěvky na telegramu se setkávají s odezvou, že Medveděv je zřejmě duševně nemocný, alkoholik nebo se pokouší za každou cenu zalíbit současnému vedení Kremlu.

Dmitrij Medveděv upoutává zvláštními výrazy. „Pseudoukrajinští vzteklouni s ruskými příjmeními, dusící se jedovatými slinami, tvrdí, že jejich nepřítel se nachází v hranicích Ruska, od západu až po Vladivostok. Vzteklinu nelze vyléčit. My to máme mnohem těžší – náš nepřítel není zakořeněn jen v Kyjevské gubernii našeho rodného Maloruska. Je v Evropě, Severní Americe, Japonsku, Austrálii, na Novém Zélandu a na řadě dalších míst, kde přísahali novodobí nacisté. Proto zvyšujeme výrobu nejmocnějších prostředků k porážce. Včetně těch, které jsou založeny na nových principech,“ napsal například exprezident 11. prosince.

Rada nezveřejňovat „luxusní předměty, exotické cesty a restaurace“ nepochybně souvisí se snahou nedráždit ještě více veřejnost, která o privilegiích vládnoucích politiků ví, a ještě navíc je jí známo, že poslanci jsou vyňati z probíhající mobilizace, před kterou mnoho Rusů ze země již uteklo.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články