Vyjádření stačí, až dopečete vánočku. Politici si střílí z Babiše kvůli Maďarsku

Andrej Babiš (ANO) (Evropská unie)

Andrej Babiš (ANO) | FOTO: Evropská unie

Vládní politici se od středečního rána trefují do šéfa hnutí ANO a prezidentského kandidáta Andreje Babiše. Důvodem je krok maďarské vlády, která v úterý zrušila zastropování cen benzínu a nafty. Reagovala tak na kritickou situaci s nedostatkem pohonných hmot a paniku mezi motoristy. Maďarská ropná a plynárenská společnost MOL se podle svého vyjádření dostala na konec svých sil. Babiš přitom patřil mezi politiky, kteří k zastropování cen pohonných hmot po vzoru Maďarska vyzývali českou vládu. 

„Vláda musí okamžitě zastropovat cenu benzinu a nafty na 35 Kč za litr a zároveň snížit DPH prodejcům na nulu,“ tvrdil v březnu Babiš. Ve snaze následovat maďarský vzor ho od té doby podpořili i další členové opozice. Ještě před pěti dny Karel Havlíček kritizoval ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL). „Přestaňte, prosím, řídit zemi přes novinové titulky. Pak zjistíte, že Maďaři mají dostatek benzínu, Slováci si nevzali příklad z ČR a stropují na 1500 Kč/MWh, Německo stropuje navzdory Jozefu Síkelovi ceny energií i pro velké firmy a Poláci prodlužují nulovou DPH na potraviny,“ napsal na twitteru.

Europoslanec a člen pražské TOP 09 Jiří Pospíšil (Archiv SPOLU / se souhlasem)

Nyní se ukazuje, že zatímco v Česku ceny pohonných hmot klesají, země Viktora Orbána má obrovské problémy. Čeští politici si proto z nedávného návrhu Andreje Babiše (ANO) dělají srandu a vyzývají ho k reakci.

Jedním z prvních byl ministr práce a šéf lidovců Marian Jurečka, který navíc připomněl nedávnou kauzu, kdy Babiš namísto účasti na schůzi ve sněmovně pekl vánočku. „Nechci to vyjádření hned, stačí, až Andrej Babiš dopeče vánočku. Jak to tenkrát myslel, protože to určitě nemyslel tak debilně jako jeho nejlepší přítel Orbán,“ vtipkoval na sociální síti.

Předseda pražské TOP 09 Jiří Pospíšil zase kritizoval Orbánovo spojenectví s Putinem. „Kde je ta levná ropa, soudruhu Orbáne? Kde jsou ty výhody pragmatického přátelství s Putinem? Vaše politika postavená na rektálním alpinismu vůči Putinovi vám přinesla jen palivový chaos v Maďarsku! Já jen, kdo že nám to Maďarsko dával za vzor? Že by se Andrej Babiš mýlil!?“ napsal.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro deník FORUM 24 řekl, že zastropování cen pohonných hmot byla chyba. „Ukázalo se to, co jsme říkali už od léta, že zastropování cen pohonných hmot je nesmysl,“ shrnul situaci. „Andrej Babiš nemá žádnou koncepci a opakuje tady nesmysly, které by v případě, že by dneska vládl, přivedly Českou republiku na pokraj bankrotu. A já si myslím, že takový člověk by neměl dál v politice řídit ani kolo. Ten člověk je úplně mimo a on i Karel Havlíček by se měli velmi důrazně poučit ze situace, která byla v Maďarsku,“ prohlásil Zdechovský.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

„Nedostatkem pohonných hmot. Přesně tak by to skončilo pro „naše lidi“, kdyby vládlo hnutí ANO a SPD,“ napsala předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). „Neustále jsme měli maďarskou cestu na talíři, ale nepromyšlený státní zásah do trhu s pohonnými hmotami nemohl skončit jinak,“ dodala.

Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek na dotaz deníku FORUM 24 vysvětlil, že podle něj nemohlo zastropování skončit jinak než nedostatkem pohonných hmot. Od začátku jsem tvrdil, že zastropování nemůže skončit jinak než nedostatkem. Jsem rád, že na to vláda měla stejný názor, že to neudělala, protože kdyby poslechla pana Babiše a pana Havlíčka, tak jsme dopadli jako Maďarsko,“ vzkázal.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) upozornil na ticho, které ze strany Babiše a dalších nyní nastalo. „Maďarsko s velkou slávou zrušilo zastropování cen pohonných hmot, poté, co začal hrozit jejich fatální nedostatek. Karel Havlíček a Andrej Babiš dlouhodobě chtěli, ať se Maďarskem inspirujeme. A teď? Jen ticho,“ napsal na sociální síti.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články