Vyjádření Svobodného fóra ke stížnosti Kláry Samkové

Eric Drooker

Dne 18. 11. 2015 nás prostřednictvím e-mailu kontaktovala pražská advokátka Klára Samková se stížností na článek Hesla příznivců Adama Bartoše: „Musí z nás jít strach!“ a „Palme mešity!“, který jsme publikovali dne 17. 11. 2015. Klára Samková ve svém dopise uvádí, že žádá stažení textu, protože podle ní podává nepravdivé a zavádějící informace týkající se pana Martina Konvičky.

Vzhledem k tomu, že plné znění dopisu Kláry Samkové má k dispozici server Parlamentní listy (více zde), považujeme za vhodné reagovat taktéž veřejně a tímto našim čtenářům i paní Samkové sdělujeme, že zmíněný článek nestáhneme. Důvody jsou následující:

Článek neuvádí žádné nepravdivé a zavádějící informace, které by se týkaly osoby pana Konvičky. Na námitku paní Samkové, že pokud „autor článku jako fakt uvádí, že spolu se stoupenci pana Adama Bartoše pochodovali též konvičkovci, a dále označuje hesla a slogany za projev příznivců Martina Konvičky, činí tak v naprostém rozporu se skutečností“, uvádíme, že existují videozáznamy z akce (viz níže), z nichž je zřejmé, že společně s příznivci Národní demokracie pochodovali také příznivci BPI/IVČRN a skandovali stejná hesla. V davu je několikrát viditelná vlajka s logem BPI/IVČRN a o „společně proběhlé akci“ opakovaně informuje také oficiální facebookový profil Národní demokracie (viz úvodní foto tohoto textu). Dále paní Samková píše, že „nikomu nelze přičítat k tíži, že se ocitl v blízkosti shromáždění pana Adama Bartoše“. Jak je patrné z videozáznamu, příznivci BPI/IVČRN nebyli pouze v blízkosti shromáždění, nýbrž přímo v centru samotného pochodu.

Není pravda, jak píše paní Samková, že se stoupenci pana Konvičky nemohli účastnit akce Národní demokracie, protože se dne 17. 11. 2015 účastnili demonstrace na Albertově. Vzhledem k tomu, že demonstrace na Albertově začínala ve 14 hodin a takzvaný 4. tábor lidu Adama B. Bartoše se na náměstí Republiky konal od 16 hodin, stoupenci IVČRN se tam samozřejmě nacházet mohli, a také se tam nacházeli.

Svobodné fórum informovalo své čtenáře o akci pravdivě, a nevidíme tedy jediný důvod k tomu, aby byl článek stažen.

Přikládáme videozáznamy z pochodu, kde je opakovaně jasně vidět vlajka BPI/IVČRN: