Vyjádření Vladimíra Dlouhého k nahrávce Andreje Babiše a k článku deníku FORUM 24

ČTK

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý, 2016 | FOTO: ČTK

Zásadně se ohrazuji proti dvěma nařčením: a. nařčení Andreje Babiše, že jsem pomohl jmenovat do vedení Rozhodčího soudu pana Radka Pokorného (jedná se o únik zřejmě tajně pořízené nahrávky emočních, vulgárních vyjádření ministra financí), b. nařčení Forum24, že bych se s Andrejem Babišem domlouval na ovlivňování Rozhodčího soudu (RS) při Hospodářské komoře (HK) a Agrární komoře (AK) ČR.

Po zvolení prezidentem HK ČR v roce 2014 jsem velmi rychle nabyl přesvědčení, že je třeba změnit vedení RS a že je nutné, aby z vedení odešel mimo jiné i tehdejší místopředseda pan Radek Pokorný. Neskrýval jsem se s tím před ním, ale mluvil jsem o změnách ve vedení RS též s různými politiky. Chtěl jsem zvýšit prestiž RS a musel jsem tedy o změnách v jeho vedení mluvit s těmi, kteří RS nejen silně kritizovali, ale dokonce aktivně nabádali státní instituce, aby do obchodních smluv přestaly vkládat doložky o využití soudu v případných sporech. Proto jsem mluvil s Andrejem Babišem, s Danem Ťokem a informoval jsem i premiéra.

Hospodářské a Agrární komoře přísluší podle zákona č. 301/1992 Sb. volit členy předsednictva Rozhodčího soudu. Ke schválení členů předsednictva Rozhodčího soudu je potřeba souhlasného usnesení představenstev jak Hospodářské komory, tak Agrární komory, přičemž pravidlo platné již od roku 1992 říká, že HK ČR navrhuje 6 členů předsednictva a předsedu, AK ČR pak navrhuje zbylých 6 členů a že obě komory nikdy nezamítly návrhy té druhé. Vedení HK ČR jsem pak předložil nominaci 7 jmen, obsahující řadu nových osob, které dosud ve vedení soudu nepůsobily, včetně návrhu na novou předsedkyni RS. V této nominaci pan Pokorný nebyl. Chci zdůraznit, že tuto kompletní nominaci jsem s žádným veřejným představitelem, tedy ani s panem Babišem, nekonzultoval.

Tehdejší pan prezident AK ČR Miroslav Toman mě však informoval, že v nominaci AK ČR pan Radek Pokorný bude. Současně mě informoval, že konzultoval tento návrh s panem Babišem, který neměl námitek. Nebyl jsem u těchto jednání přítomen, nicméně, dotázal jsem se přes sms pana Babiše, zda s panem Tomanem jednal. Dostal jsem odpověď že ne, že s ním jednal pan Faltýnek.

Pan Faltýnek nikomu nic neschválil, protože to nebylo v jeho pravomoci. Pokud však má Andrej Babiš problém s tím, že Radek Pokorný je členem vedení RS, ať si to nevyřizuje se mnou. Netrápí mě ani osobní urážky, ani slovník Andreje Babiše, to je jeho věc a jeho ostuda. Hlavní problém je postavení a vyhlídky Rozhodčího soudu, který má jen polovičatě změněné vedení a stále nepožívá té důvěry, kterou by si zasloužil. Musel jsem přijmout realitu a s novým vedením RS, včetně pana Pokorného, již rok pragmaticky spolupracuji tak, aby se situace kolem RS zlepšila. Uniklé nahrávky této snaze opravdu nepomáhají.

V reakci na v neděli zveřejněný zvukový záznam jsem včera pana Babiše po sms požádal, aby se mně veřejně na Twitteru omluvil. Nestalo se tak, ale jakkoliv má nyní jiné starosti, měl by to udělat.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner