Je to velmi zajímavé a pro premiéra Andreje Babiše zřejmě nepříjemné. Může se stát, že již příští rok nebudou jména konečných vlastníků stovek tisíců firem skrytá.
O možné změně psala Kateřina Frouzová v pondělních Hospodářských novinách (viz IHned.cz): „Zveřejnění informace chce pod hrozbou pokuty nařídit ministerstvo spravedlnosti, aby bylo například jasné, kdo konkrétně získává státní zakázky či dotace.
Návrh zákona o evidenci skutečných majitelů úřad nyní rozeslal. Pokud vstoupí v platnost, mimo jiné se zvýší tlak na premiéra Andreje Babiše (ANO). Umožnil by pirátům plánovaný pokus nechat Babiše zapsat jako skutečného vlastníka společnosti Agrofert. Zpřísnění pravidel evidence by bylo pro jeho holding, nyní vložený do svěřenských fondů, velmi nepříjemné. Podle zákona o střetu zájmů by mohl přijít o stamiliony ze státních zakázek, dotací a investičních pobídek.“
Taková evidence skutečných majitelů už u nás od začátku roku existuje, ale nahlížet do ní mohou úředníci, kteří rozhodují o zakázkách, aby zjistili případný konflikt zájmů. Teď by tam lidé mohli najít jméno konečného vlastníka společnosti, jeho adresu a výši podílu ve firmě. Hospodářské noviny citují autora zákona Adama Haxnera z ministerstva spravedlnosti: „Srozumitelně a zřetelně by v evidenci měly být popsány i případy, kdy má podnikatel zisk přes více společností na sebe navázaných.“
Nabízí se samozřejmě otázka, jak by taková pro Babiše nepříjemná věc mohla snadno projít přes vládu a Sněmovnu. Jde o to, že změnu chce evropská směrnice z roku 2018. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) soudí, že by změna mohla platit od ledna 2020.
Právě to, kdo ve skutečnosti Babišovy firmy ovládá, bylo předmětem předběžné auditní zprávy Evropské komise. Podle EK je to pořád Babiš. Právě problém svěřenských fondů nedá spát pirátům, kteří se nespokojili s tvrzením, že jako ovládající osoby jsou uvedeni předseda představenstva holdingu Agrofert Zbyněk Průša a právník Alexej Bílek. To podle pirátů není pravda a v červnu požádali Městský soud v Praze, aby jako vlastníka uvedl premiéra Babiše. „Tato informace podle mě není pravdivá,“ napsal soudu předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Jenže u soudu se to zadrhlo, protože ten nemá pravomoc údaje měnit a ani nekontroluje jejich správnost. Firmy by si tak klidně mohly do databáze napsat cokoliv a nic by jim za to v případě odhalení nesrovnalostí nehrozilo. Teď by to tedy bylo jinak.
Agrofert ale dál tvrdí, že se na věci nic nezmění a že piráti se mýlí. Jenže ve slovenském rejstříku je podle pirátů Babiš jako ovládající osoba podniků Agrofertu uveden.
Co bude v lednu 2020, teprve uvidíme. Pro Babiše se ledacos může změnit i dřív.