Výměna Grinerové za Buta není krokem ke zlepšení vztahů USA a Ruska, uvedl Kreml

Americká basketbalistka Brittney Grinerová (Lorie Shaull / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons)

Americká basketbalistka Brittney Grinerová | FOTO: Lorie Shaull / CC BY-SA 4.0 / Wikimedia Commons

Výměna dvou prominentních vězňů mezi Moskvou a Washingtonem by neměla být považována za krok na cestě k zlepšení rusko-amerických vztahů, uvedl v pátek podle ruských agentur Kreml. Spojené státy a Rusko ve čtvrtek po měsících vyjednávání vyměnily americkou basketbalistku Brittney Grinerovou za ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta.

„Jednání se zabývala výhradně tématem výměny. Je proto nesprávné z toho vyvozovat nějaké hypotetické závěry, že by to mohl být krok k překonání krize, která nyní v našich bilaterálních vztazích vládne,“ uvedl v pátek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Bilaterální vztahy zůstávají v žalostném stavu,“ dodal.

FORUM 24 (Pavel Hofman)

Předání obou vězňů se odehrálo ve čtvrtek na letišti v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Grinerovou zadrželi na moskevském letišti Šeremeťjevo v únoru těsně před útokem ruské armády na Ukrajinu, tedy v době stupňujícího se napětí mezi Ruskem a USA. Basketbalistku ruské úřady obvinily z pašování drog kvůli tomu, že u sebe měla náplně do elektronických cigaret s hašišovým olejem. Dvojnásobná olympijská vítězka byla v srpnu odsouzena k devítiletému vězení za pašování drog.

Pětapadesátiletý But strávil v americké věznici téměř 15 let. Svého času byl jako pašerák zbraní jedním z nejhledanějších mužů světa. Kvůli své ochotě vyzbrojit téměř kohokoli včetně států nebo povstaleckých skupin v Africe, Asii i Jižní Americe si vysloužil přezdívku „obchodník se smrtí“.

But v rozhovoru s ruskou státní televizí RT uvedl, že se jen těžko popisuje, jak se po propuštění do Ruska cítí. Řekl také, že se v americké věznici nesetkal s výrazně protiruskými náladami a že mnoho jeho spoluvězňů sympatizovalo s Moskvou, napsala agentura Reuters.

Ruská agentura TASS předtím citovala páteční vyjádření Butovy manželky Ally, podle které se její muž po cestě cítil „příšerně“ a byl vyčerpaný.

„Řekl, že je vděčný americké straně za to, že ho nakrmili. Tolik jsem nejedl za posledních skoro 12 let, řekl. Chovali se k němu dobře, s respektem. Necestoval v okovech,“ uvedla.

Letadlo s Grinerovou v pátek podle agentury AP patrně přistálo v San Antoniu v americkém Texasu. Basketbalistka nyní s největší pravděpodobností zamíří do místního nemocničního zařízení. Americká vláda toto zařízení využívá pro osoby, které jim mají poskytnout hlášení, nebo vyžadují citlivý přístup lékařů, uvedl list The New York Times.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články