Výměna vězňů mezi Ruskem a Ukrajinou: Doma je i režisér Sencov

repro: youtube

Režisér Oleh Sencov | FOTO: repro: youtube

Pětatřicet vězňů na obou stranách. Dohoda mezi ukrajinským prezidentem Zelenskym a ruským prezidentem Putinem. Domluvená výměna proběhla v sobotu a podle mnohých by mohla pomoci k ukončení války na východě Ukrajiny.

„Udělali jsme první krok. Musíme udělat všechny následující, abychom tuto strašnou válku ukončili,“ zdůraznil ukrajinský prezident. Podobně se k celému problému staví i Vladimir Putin. Podle jeho prohlášení by výměna vězňů měla pomoci zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi a možná i ukončit boje na Donbasu.

„Vítám výměnu vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem včetně režiséra Oleha Sencova a ukrajinských námořníků zadržených vloni při incidentu v Kerčském průlivu. Výměnu vnímám jako krok, který by mohl vést ke zlepšení vztahů a v důsledku k ukončení konfliktu,“ napsal v SMS zprávě na dotaz ČTK český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Na Ukrajinu bylo vydáno i 24 ukrajinských námořníků, zajatých u Kerčského průlivu, nebo režisér Oleh Sencov. Ten měl původně strávit v ruském vězení dvacet let, za údajný terorismus, který měl páchat na východě Ukrajiny.

V Rusku přivítali mimo jiné Volodymyra Cemacha, podezřelého z účasti na sestřelení malajsijského letadla před pěti lety.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner