Pětatřicet vězňů na obou stranách. Dohoda mezi ukrajinským prezidentem Zelenskym a ruským prezidentem Putinem. Domluvená výměna proběhla v sobotu a podle mnohých by mohla pomoci k ukončení války na východě Ukrajiny.

„Udělali jsme první krok. Musíme udělat všechny následující, abychom tuto strašnou válku ukončili,“ zdůraznil ukrajinský prezident. Podobně se k celému problému staví i Vladimir Putin. Podle jeho prohlášení by výměna vězňů měla pomoci zlepšit vztahy mezi oběma zeměmi a možná i ukončit boje na Donbasu.

„Vítám výměnu vězňů mezi Ukrajinou a Ruskem včetně režiséra Oleha Sencova a ukrajinských námořníků zadržených vloni při incidentu v Kerčském průlivu. Výměnu vnímám jako krok, který by mohl vést ke zlepšení vztahů a v důsledku k ukončení konfliktu,“ napsal v SMS zprávě na dotaz ČTK český ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Na Ukrajinu bylo vydáno i 24 ukrajinských námořníků, zajatých u Kerčského průlivu, nebo režisér Oleh Sencov. Ten měl původně strávit v ruském vězení dvacet let, za údajný terorismus, který měl páchat na východě Ukrajiny.

V Rusku přivítali mimo jiné Volodymyra Cemacha, podezřelého z účasti na sestřelení malajsijského letadla před pěti lety.

Právě v této době potřebujeme nezávislá média. Podpořte nás prosím a objednejte si předplatné Revue FORUM ZDE. Děkujeme!

Revue Forum Banner