Tajné informace? Ne, jen drby. V kauze „Nagygate“ vypovídá Rittig, jeho právník i Nečasová

Petr Nečas a Jana Nečasová (Nagyová)  (ČTK)

Petr Nečas a Jana Nečasová (Nagyová) | FOTO: ČTK

Obžalovaná Jana Nečasová – dříve Nagyová – dnes u soudu odmítla, že by komukoliv vyzradila utajovanou informaci. Právníkovi lobbisty Iva Rittiga prý na schůzce v březnu 2012 nesdělila obsah zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS), ale tlumočila mu nespokojenost premiéra Petra Nečase (ODS) s tehdejším děním v resortu zemědělství. Utajovanou informaci by prý nevynášela už z toho důvodu, že by tím ohrozila Nečase, s nímž v té době měla osmiletý partnerský vztah.

„Byla jsem vůči němu absolutně loajální a oddaná,“ zdůraznila. Dodala, že premiér a Rittig stáli názorově proti sobě, takže nedává smysl, že by se přiklonila na stranu Rittiga a donášela mu. Že premiéra ale ve skutečnosti také dost nevybíravě kritizovala, vyšlo najevo už loni z odposlechů jejich roz.

Lobbista Ivo Rittig poté před soudem prohlásil, že podezření z vyzrazení informací Bezpečnostní informační služby (BIS) je stejně absurdní jako celá kauza. Vrchní státní zastupitelství z Olomouce a z Prahy se prý v honu na něj delší dobu předhánějí, stejně jako různé policejní útvary. Podle Rittiga je aktuální obžaloba postavena na nezákonně povolených prostorových odposleších.

Obžalobě čelí kromě něho také někdejší šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová), lobbistův právník David Michal a advokát Tomáš Jindra. Nečasové hrozí až osmileté vězení, zbylým obviněným maximálně tři roky odnětí svobody.

Nespokojený premiér, osmiletý vztah, a psychicky nemocní jedinci

„Nevěděla jsem, že premiéru Petru Nečasovi byla doručena utajovaná informace ředitele civilní kontrarozvědky, a protože jsem to nevěděla, nemohla jsem to nikomu říct. A i kdybych to věděla, nemohla bych znát její obsah, takže bych ho nemohla nikomu sdělit,“ prohlásila dnes u soudu také Nečasová. „Kdyby se ukázalo, že takové informace mám nebo sbírám, stálo by mě to zaměstnání, takže mě to ani nenapadlo,“ doplnila.

Nečas byl podle ní v té době „hluboce nespokojen“ s děním v resortu zemědělství. „Byly toho plné noviny a premiéra to rozzlobilo,“ řekla Nečasová. Premiér podle ní své výhrady sdělil ministrovi Petru Bendlovi (ODS), ale nebyl si jist, zda Bendl tuto nespokojenost přenesl dál. Proto pověřil Nagyovou coby šéfku svého kabinetu, aby se setkala s někým z Bendlova okolí a tlumočila mu Nečasovy pocity. Právě proto se sešla se spoluobviněným právníkem Davidem Michalem. „Byl to pro mě nepříjemný rozhovor,“ řekla.

„Měla jsem v té době již osmým rokem partnerský vztah s Petrem Nečasem. Nikdy bych svého partnera neohrozila tím, že bych na něm vyzvídala utajované informace.

O utajované informaci nevěděl prý ani Rittig. „Žádného trestného činu vyzvídání utajovaných informací jsem se nedopustil. Nikdy jsem žádné neměl, žádné jsem nezjišťoval, a nikdy jsem po nikom nechtěl, aby je pro mě zjišťoval,“ vypověděl Rittig. Dodal, že je dlouhodobě obviňován „ze všech možných i nemožných věcí“.

Lobbista vznesl i řečnickou otázku, kdo za jeho stíháním stojí – zda policie, konkurenční podnikatelé nebo „psychicky nemocní jedinci“. Svou řeč četl z předem připravených poznámek, na otázky soudního senátu a státních zástupců odmítl odpovídat. Vinu následně odmítl i Rittigův spoluobviněný, advokát a někdejší náměstek ministra zemědělství Tomáš Jindra.

„Důvodem, proč tu stojím, je moje jmenování do dozorčí rady Budějovického Budvaru,“ řekl soudu. „Státní zástupce využil mediální kampaně proti mně a věc účelově přihodil do svého souboru Nagygate,“ dodal. O konkrétní utajované zprávě se prý s nikým nebavil a jediné, co ho zajímalo, bylo to, zda a proč má být odvolán z dozorčí rady. Od ministra zemědělství totiž měl informaci, že by měl ve funkci skončit.

Stručně řečeno jsme si vyměňovali drby

Za „zcela vykonstruované“ pokládá obvinění i právník Michal. „Stručně řečeno jsme si vyměňovali drby,“ popsal svůj vztah s Nečasovou.

K dnešnímu hlavnímu líčení se dostavili všichni obžalovaní, Nečasovou doprovodil její manžel, bývalý premiér Petr Nečas (ODS). Výpovědi obžalovaných jsou oproti předchozím očekáváním veřejné, protože jak státní zástupci, tak i jednotliví obhájci se dnes vyslovili pro maximální otevřenost řízení.

Podle olomouckého vrchního státního zastupitelství se Rittig s Jindrou dověděli od Nagyové a ministra zemědělství Petr Bendla (ODS) o existenci utajeného materiálu. Údajně dovodili, že se týká právě jich. Rittig proto dohodl schůzku Michala s Nagyovou, která podle obžaloby právníkovi 27. března 2012 vyzradila obsah zprávy zaslané premiéru Nečasovi šéfem civilní kontrarozvědky.

Michal podle spisu informaci obratem zatelefonoval Rittigovi a později ji ještě ústně sdělil lobbistovi i Jindrovi v hotelu Ventana v pražské Celetné ulici. Díky této zprávě mohl Rittig podle státních zástupců „učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány“.

Podle olomouckého vrchního státního zastupitelství se Rittig a poradce ministra zemědělství Tomáš Jindra dověděli od Nagyové a ministra Bendla o existenci utajeného materiálu. Údajně dovodili, že se týká právě jich. Rittig proto dohodl schůzku Michala s Nagyovou, která mu vyzradila obsah zprávy. Lobbista pak díky tomu mohl „učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány“.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]