Výměnu Koněvovy sochy jsme Rusům neúspěšně nabízeli, říká starosta Kolář

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář  (TOP 09)

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář | FOTO: TOP 09

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář se v posledních dnech stal terčem mediálního zájmu. Odmítl totiž, že by radnice nechala vyčistit sochu maršála Koněva, kterou kdosi polil červenou barvou a její podstavec popsal. Navíc se Kolář nepřímo vyjádřil pochopení těm, kteří to udělali. V rozhovoru pro FORUM 24 vysvětluje starosta za TOP 09 co se bude se sochou dít, jaké má vztahy s ruskou ambasádou, nebo proč ho nevzrušují nadávky Jiřího Ovčáčka.

Jak bude Praha 6 nadále postupovat ohledně Koněvovy sochy?

Platí naše stanovisko, že jsme připraveni s Ruskou ambasádou jednat o přemístění sochy. Je jen na ruské straně, nakolik bude ochotna vést konstruktivní dialog bez urážek a obviňování.

Jak vnímáte kritiku ze strany Pražského hradu a dalších?

Žádnou kritiku ze strany Hradu jsem dosud nezaznamenal. Zaznamenal jsem pouze vulgární výlevy soukromé osoby Jiřího Ovčáčka, zaměstnance Kanceláře prezidenta republiky. Oficiální stanovisko Pražského hradu jsem nezaznamenal.

Nemělo by se místo Koněvovy sochy uvažovat o památníku obětí okupace?

Ruské ambasádě jsme v minulosti mj. navrhovali nahrazeni sochy pomníkem Rudoarmějcům, kteří padli během Pražské operace. Ruská ambasáda to striktně odmítla. Pro mě ale není tato otázka uzavřena.

Ministerstvo zahraničí uvedlo, že věc je v kompetenci městské části. Budete nějak reagovat na výzvy ruské ambasády?

Platí, že jsme připraveni se s ruskými diplomaty potkat a vést konstruktivní dialog.

Jak Vy osobně vnímáte situaci, kdy si takto stěžuje Rusko a zároveň se postup a vyjadřování hlavního města nelíbí Číně? Mají se vůbec města a obce takto vyjadřovat?

Města a obce se musí vyjadřovat. Komunální politici a obecní zastupitelstva jsou lidem nejblíže, ostatně starostové dlouhodobě vedou v žebříčcích důvěry mezi lidmi, ať se to Hradu líbí nebo ne. Praha je navíc hlavní město, univerzitní město, královské a císařské město, a proto MUSÍ být slyšet. Ale stejně tak i ostatní města a obce.

Když hovoříme o Praze, co říkáte tomu, jak se stále více opevňuje Pražský hrad?

Škoda je jen, že se Hrad opevňuje zevnitř. Lépe by bylo opevnit ho z venku.

K Ruské federaci jste se vyjádřil poměrně ostře. Myslíte, že může Váš postoj jakožto komunálního politika něco změnit?

Myslím si, že můj postoj vůči Rusku reprezentuje většinový názor mých sousedů z Prahy 6. A na tom nechci nic měnit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]