Vymezování proti Haškovi údajně nemusí jeho oponentům vyjít

Eric Drooker

Větší politické strany a uskupení na jižní Moravě se před volbami rozdělily na dva tábory. Hnutí ANO, TOP 09 s Žít Brno a Strana zelených odmítají po volbách spolupracovat s nynějším hejtmanem a lídrem ČSSD Michalem Haškem, kterého označili za nedůvěryhodného. Jednání s ČSSD bez Haška se ale nebrání. KSČM, ODS a KDU-ČSL spolupráci s Haškem nevylučují. Politolog Stanislav Balík se domnívá, že sázka na odmítavý postoj nemusí Haškovým kritikům vyjít, naopak mu tím mohou pomoct.

ANO, zelení i TOP 09 s Žít Brno se vymezili proti Haškovi kvůli kauze lobbistky Jany Mrencové, které kraj podle jeho bývalé mluvčí Denisy Kapitančikové platil peníze za neodvedenou práci. Mrencová měla z emailu pod pseudonymem Lucie Proutníková posílat novinářům Haškova vyjádření ve zprávách, které podle Kapitančikové vytvořili krajští pracovníci. Hašek řekl, že Proutníkovou nezná, spolupráci s Mrencovou nepopíral.

Lídr ANO a ředitel městských strážníků Bohumil Šimek označil Haška za neseriózního partnera. „Lže a denně vidíme, že dělá věci jen povrchově, aby se zalíbil voličům. Stříhá pásky, předává auta, ale jinak skutek utek,“ uvedl Šimek, který byl dříve vedoucím Haškova sekretariátu a poté bezpečnostním ředitelem krajského úřadu. Podobně jedničku ČSSD vidí i lídr zelených Jiří Hlavenka a lídr TOP 09 s Žít Brno Jan Vitula. „Nevylučujeme žádnou demokratickou stranu ze spolupráce, ale ČSSD pod vedením Haška je pro nás neakceptovatelná,“ uvedl Vitula.

Podle Balíka není vymezování politiků některých stran vůči politikům jiných stran neobvyklé. „Zažili jsme to u Paroubka, Zemana, Klause a vidíme to i v zahraničí. Na jižní Moravě mám pocit, že je to snaha zopakovat brněnský model. Žít Brno se před dvěma lety vymezilo proti primátorovi Romanu Onderkovi a udělalo z něj symbol všeho zla. Díky tomu oslovili větší část voličů a nyní se to zkouší znovu,“ uvedl Balík. Podle něj je však otázkou, zda to opět vyjde. „Kraj je rozdílný. Antihaškovská nálada v některých brněnských kruzích nemusí platit v Blansku a už vůbec ne v Hodoníně. Nemyslím si, že je Hašek neoblíbený politik, naopak většinu svých aktuálních soupeřů politicky převyšuje o několik úrovní,“ řekl Balík. Míní, že kritika hejtmana nemusí fungovat. „Když z něj soupeři dělají hlavní symbol, dělají mu tím službu, protože ukazují, že on je kraj,“ dodal politolog.

Hašek říká, že volby rozhodují voliči, a ne zákulisní dohody koalice magistrátu Brna. Ten vede ANO, Žít Brno, SZ, TOP 09 a KDU-ČSL. „ANO, zelení a bohužel i TOP 09 s Žít Brno dopředu vzkazují voličům, že kašlou na jejich hlasy. Vsadili na strašení Haškem, my nabízíme konkrétní řešení problémů jižní Moravy. Osobně věřím v rozum Jihomoravanů,“ uvedl Hašek,

Jako politický boj vnímá situaci i lídr KSČM a poslanec Ivo Pojezný. „Nevymezujeme se proti žádné osobě. Je to neseriózní a spíš politikaření než politika. Jde nám o volební program a shodu,“ uvedl Pojezný. Podle lídra občanských demokratů Jiřího Crhy Haška ze spolupráce nevylučuje ani ODS.

Spolupráci s Haškem neodmítá ani KDU-ČSL, která je nyní s ČSSD v koalici. „Budeme jednat se všemi stranami vyjma KSČM a extrémistů, takže případně i s ČSSD s Haškem v čele. Koalice není o jednom člověku, ale o spolupráci stran a konkrétních cílech,“ řekl lídr lidovců Roman Celý. Dodal však, že kauzy kolem Haška nepřispívají důvěryhodnosti kraje. „Pachuť kauz nás bude doprovázet i další roky. Proto je naším cílem vyměnit současného hejtmana a nabízíme alternativu nového hejtmana v mé osobě,“ dodal Celý.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner