Vymývá Andrej Babiš lidem mozky? Tady je výčet nesmyslů z Čau lidi

Eric Drooker

Za deset měsíců jsou volby, a tak je asi potřeba lidem vymývat mozky, jak sám uvádí Andrej Babiš ve svém videu Čau lidi. Ve videu ze dne 22. listopadu uvádí několik zavádějících informací či přímo lží, které je vhodné uvést na pravou míru.

Nejdříve začíná popisem jím předloženého návrhu na zrušení superhrubé mzdy, kdy lživě uvedl, že se jedná o zrušení na dva roky. To ovšem v paragrafovém znění uvedeno nikde není. Navíc poslanci hnutí ANO odmítli hlasovat pro pozměňovací návrh omezující zrušení na dva roky. Návrh Andreje Babiše je tedy trvalý a výhodný především pro vysokopříjmové. Pro veřejné rozpočty je nejdražší, protože způsobí výpadek příjmů 88 miliard korun každý rok.

Obrana před Babišem (FORUM 24)

Andrej Babiš následně kritizuje návrh Pirátů na zvýšení daňové slevy na poplatníka, který byl přijat jako první a který naopak oceňuje většina odborníků. Návrh jsme předložili především proto, že pomůže v době krize zvýšením spotřeby domácností české ekonomice při výrazně nižším zásahu do veřejných rozpočtů odhadovaném ministryní financí na 35 miliard. Návrh Pirátů pomáhá všem stejně a poměrově přidává více nízko příjmovým a středně příjmovým občanům.

Během hlasování o daňovém balíčku jsem ocenil poslance, kteří podpořili pirátský návrh zvyšující slevu na dani o téměř deset tisíc. Na druhou stranu jsem byl již zděšen tou neodpovědností poslanců, kteří po přijetí zvýšení slevy hlasovali i pro výrazně dražší návrh Andreje Babiše. I proto jsme nakonec nemohli hlasovat pro návrh zákona jako celku, protože dopad na veřejné finance, především na obce, města a kraje, je fatální a nemůžeme hlasovat pro tak velké zadlužování země, pokud nedojde k odpovídajícím změnám i na výdajové straně rozpočtu. Města a kraje tak budou muset škrtat na investicích, hromadné dopravě, zdravotnictví či školství nebo budou muset navyšovat příjmy zvyšováním koeficientů daně z nemovitých věcí. Vláda počítá s obřím zadlužováním státu.

Andrej Babiš (ANO) (ČTK)

Během hlasování prošel také návrh poslance Volného z hnutí ANO na snížení spotřební daně na naftu o jednu korunu, který vyjde státní rozpočet na zhruba 6 miliard korun. Proti návrhu hlasovali pouze Piráti, protože návrh opět výrazně zasahuje do příjmů rozpočtu, přitom pomůže pravděpodobně pouze provozovatelům čerpacích stanic, kteří snížení nebudou reflektovat v ceně nafty. I v době klimatické krize nedává tento návrh smysl.

Premiér Andrej Babiš věnuje velkou část videa manipulacím ohledně hospodaření hnutí ANO. Pro tento účel jsme spočítali vývoj státního dluhu v České republice a rozdělili ho podle hlavní vládnoucí strany, která rozpočet schvalovala. Již v roce 2025 by dle této predikce, založené na aktuálně předkládaném rozpočtu a schválených zákonech, mohlo dojít k dosažení dluhového stropu a zadlužení Česka ve výši zhruba neuvěřitelných 4 000 000 000 000. To by znamenalo obří škrty na výdajové straně rozpočtu, protože by již bylo velmi drahé či nemožné půjčit si další peníze. Jako Piráti nechceme škrtat na důchodech, sociálních službách, zdravotnictví, vzdělání a jiném, což neodpovědné rozhodování populistického hnutí ANO může způsobit. Nelze řídit stát takto špatně jen proto, aby se oligarcha udržel u moci pro své soukromé zájmy. Vláda nesmí jednat pod heslem: Po nás potopa.

Autor Tomáš Martínek je poslanec za Piráty

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články