Vypadá jako profesor, ale je to frajer. Politici oceňují cestu Fialy do Kyjeva

Ministr spravedlnosti Vít Rakušan (Úřad vlády ČR)

Ministr spravedlnosti Vít Rakušan | FOTO: Úřad vlády ČR

Koaliční politici na sociálních sítích oceňují rozhodnutí českého premiéra Petra Fialy (ODS) vyrazit se svým polským a slovinským protějškem do Kyjeva. Fiala dnes cestuje do města obléhaného ruskými vojsky vlakem z Polska, v plánu má setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem. Jde o první návštěvu takto vysoce postavených zahraničních činitelů na Ukrajině od začátku ruské invaze 24. února.

Vicepremiér Vít Rakušan (STAN) na twitteru napsal, že Fiala je jeho nadřízeným a někdy politickým oponentem. „Ale ve světle posledních událostí jednoznačně mým premiérem. To říkám jako ministr i občan,“ dodal.

Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vzkázala, že Česko může být na svého premiéra právem pyšné. „Diktátor Putin musí být poražen,“ doplnila na adresu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zprávu o cestě českého premiéra ocenil i předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS). Vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL) premiérovi za jeho krok poděkoval. „Za poslední týdny ČR pomáhá Ukrajině a lidem z Ukrajiny velmi intenzivně. Patříme k zemím, která je nejvíce aktivní, a za to patří dík všem, co pomáhají. Tato cesta v této situaci je velmi důležitá,“ napsal.

Senátorka Miroslava Němcová (ODS) hovoří v souvislosti s cestou českého premiéra o podpoře odvaze a povinnosti chránit svobodný svět.

„Děkuji za odvahu a solidaritu! Jsem hrdá na našeho premiéra,“ napsala na twitteru europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL). „Premiér Fiala vypadá jako profesor, ale je to docela frajer. Šťastnou cestu do Kyjeva,“ pochválil ministerského předsedu Michael Žantovský. 

O nesmírně riskantním, ale také odvážném kroku mluví moravskoslezský hejtman a místopředseda opozičního ANO Ivo Vondrák. „Určitě přeji šťastný návrat,“ doplnil.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články