Společnost Mondelez, světový výrobce cukrovinek, má problém. Kvůli podnikání v Rusku její produkty chtějí přestat prodávat důležití klienti ve Skandinávii. Firma, která u nás vlastní například značky Opavia, BeBe, Milka, Figaro nebo Oreo, se hájí tím, že její tamější byznys probíhá jen v omezeném režimu. Vladimiru Putinovi do rozpočtu ovšem podle Ukrajinců přispěla desítkami milionů dolarů.
Jak uvedla agentura Reuters, přední světový výrobce cukrovinek, globálně známý díky značkám Oreo či Toblerone, je ve skandinávských zemích silně zastoupen prostřednictvím tamních firem Freia a Marabou.
Přestože se některé západní společnosti rozhodly prodat svůj ruský majetek už loni, po vypuknutí plnohodnotné invaze na Ukrajinu, Mondelez a další společnosti na tamním trhu zůstaly. Na to reagovala ukrajinská Národní agentura pro prevenci korupce, která společnost zařadila na seznam mezinárodních sponzorů války. Firma podle ní během roku 2022 ztrojnásobila své zisky v Rusku a do ruského rozpočtu odvedla na daních více než 61 milionů dolarů.
Přední norské společnosti, jako jsou aerolinky SAS a Norwegian Air, železniční společnost SJ, hotelový řetězec Strawberry, obchodní řetězec Elkjop, a dokonce i Norská fotbalová asociace v návaznosti na to prohlásily, že její produkty nebudou nadále prodávat. A hrozí, že k bojkotu se přidají i další významní klienti. Do záležitosti se chtělo vložit i norské ministerstvo zahraničí, nakonec ale řešení nenašlo. „Je na společnostech a konkrétních osobách, aby učinily rozhodnutí ohledně toho, co koupit a s kým obchodovat,“ pokrčil rameny státní sekretář Erling Rimestad.
Jak sama společnost Mondelez International uvádí na svých internetových stránkách, je „jedním z největších výrobců cukrovinek a pečených produktů na světě“. Mezi její nejznámější globální značky patří čokolády Milka, Cadbury a Toblerone, sušenky Oreo, BeBe Dobré ráno i bonbóny a žvýkačky Halls a Trident. „Do portfolia produktů na českém a slovenském trhu dále patří značky Opavia Zlaté, Brumík, Fidorka, Figaro, Kolonáda, Miňonky, Tatranky nebo TUC,“ píše hrdě firma.
Ohledně hrozícího bojkotu ve Skandinávii vydala společnost prohlášení, v němž konstatovala, že neprodává v Rusku vyrobené produkty v Norsku a že oficiální směrnice by měly být založeny na objektivních kritériích, která zacházejí se společnostmi stejně. Uvedla rovněž, že v Rusku zachovává omezenou aktivitu, zastavila investice a reklamu a odsoudila válku. „Mondelez International jedná v souladu se všemi politickými rozhodnutími a sankcemi a bude pokračovat ve zvažování nutných úprav, aby zajistila plnou shodu,“ dodala firma.
Výrobce cukrovinek není jedinou společností na zmíněném seznamu známou i u nás. Mezi „sponzory terorismu“ se nachází zpracovatel zeleniny Bonduelle, firma Procter & Gamble (mj. kvůli továrně na holicí strojky Gillette), Raiffeisen Bank International (která podle Ukrajinců uznala existenci Doněcké a Luhanské separatistické republiky a která měla zaplatit do ruského rozpočtu přes půl miliardy dolarů). Nechybí ani čínský výrobce mobilních telefonů Xiaomi nebo francouzský výrobce kosmetiky Yves Rocher a řada dalších firem.