Vysavač dotací musí vracet další peníze. Použil fintu Čapák

Sídlo společnosti Agrofert v Praze, v pozadí ANO. (ČTK)

Sídlo společnosti Agrofert v Praze, v pozadí ANO. | FOTO: ČTK

Jak se zdá, Čapí hnízdo nebylo ojedinělým případem, kdy se Andrej Babiš chtěl obohatit na úkor malých farmářů a podnikatelů. Deník N přinesl informaci o tom, že Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (PGRLF) požaduje od Agrofertu vrácení některých dotací, které holding získal v roce 2010. Úřady se podezřelými dotacemi začaly zabývat po tom, co na ně upozornili na podzim Piráti.

Nyní už fond rozhodl, že holding pana premiéra má vracet státu několik milionů korun. Pro získání peněz totiž využil stejnou fintu jako při získání 50 milionů korun na stavbu letní luxusní rezidence Andreje Babiše, Čapí hnízdo.

FORUM 24 (archiv)

Finta spočívá v tom, že si jedna z firem Babišova konglomerátu hraje na malou farmu nebo společnost, a získá tak peníze určené drobným rolníkům a podnikatelům na venkově. Jenže dotace takto vysává Agrofert. Na úkor těch malých. Jde o absurdní situaci, kdy největší zemědělská firma v zemi vycucává dotace, které by drobným farmářům měly pomáhat v konkurenceschopnosti proti těm největším firmám.

Znovu se potvrzuje orientace holdingu a Andreje Babiše. Ten, i když působí totálně neschopně při řízení státu a boji s čínským virem, má ve firmě zřejmě pár odborníků, jejichž práce je vysávání dotací všeho druhu a prakticky na cokoliv. Již legendární je dotace, kterou na dostavěném Čapím hnízdě dostával Babiš od státu na chov koz a berana. Šlo o několik tisíc korun ročně. Ale koruna ke koruně, že…

Podezřelé a nelegálně získané dotace se budou postupně objevovat. Nyní víme, že jsme panu premiérovi z našich daní zaplatili například pojištění úrody v některých firmách, také jsme mu přispěli padesáti miliony na stavbu letního sídla a v neposlední řadě jsme mu, chudákovi, přispěli pár tisíc korun na to, aby mohl koupit seno svým kozám a beranovi. Ano, už dost bylo líp.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner