Vyšetřeno. Policie chce po státním zástupci, aby poslal Babiše k soudu kvůli Čapímu hnízdu

Farma Čapí hnízdo v Olbramovicích (ČTK)

Farma Čapí hnízdo v Olbramovicích | FOTO: ČTK

Andrej Babiš by měl ve věci údajného dotačního podvodu Čapí hnízdo putovat před soud. Takový je už podruhé výsledek vyšetřování policejních detektivů. Ti dnes předali státnímu zástupci spis s návrhem na obžalobu.

„Dnešního dne byl ve věci mediálně označované jako ,kauza Čapí hnízdo‘ předložen spisový materiál společně s návrhem policejního orgánu na podání obžaloby dozorovému státnímu zástupci,“ potvrdil mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.

()

Předložený spisový materiál má rozsah čítající přes 34 tisíc listů a státní zástupce se jím nyní bude zabývat, aby mohl rozhodnout, zda ve věci podá obžalobu, zastaví trestní stíhání, či věc vyřídí jinak.

„O způsobu vyřízení věci bude společnost s ohledem na citelný veřejný zájem informována prostřednictvím veřejných sdělovacích prostředků. V průběhu studování spisového materiálu a zpracovávání věci státním zástupcem nebudeme poskytovat další a bližší informace,“ doplnil Aleš Cimbala.

Obsáhlý spis dostal na stůl opět státní zástupce Jaroslav Šaroch, který už jednou kauzu zastavil. Nyní musí rozhodnout o tom, zda půjde Babiš k soudu, nebo vyšetřování údajného dotačního podvodu opět shodí.

V kauze jde o 50 milionů korun, které měl Babiš trikem získat ve formě dotace na stavbu svého luxusního venkovského sídla. Peníze byly určeny pro drobné firmy, aby jim pomohly v konkurenceschopnosti s velkými holdingy, jako je například Agrofert. Babiš nechal farmu, která stála na místě dnešního Čapího hnízda, vyvést z majetku Agrofertu, získal dotaci, postavil, a po dostavění se farma opět do katalogu firem premiéra zařadila.

Není to jediná podezřelá operace související s Čapím hnízdem. Policie se zabývala také tím, že firmy Agrofertu si na farmě zadávaly reklamu v hodnotě stovek milionů korun. Podle kritiků mohlo jít o cílené snižování zisků firem s cílem platit nižší daně.

Jedna z větví kauzy zahrnovala také Andreje Babiše mladšího. Toho měl do kauzy podle jeho slov zaplést sám Babiš senior tím, že ho nechal podepsat jakési dokumenty ke kauze a následně ho nechal unést na Krym.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]