Vyšetřovací komisi ve sněmovně nutně potřebujeme

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu (ČTK)

Andrej Babiš před sídlem Agrofertu | FOTO: ČTK

Tomio Okamura, Andrej Babiš a zaměstnanci těchto dvou jmenovaných opozičních politiků chtěli v poslanecké sněmovně ustavit parlamentní vyšetřovací komisi kvůli financování Starostů a nezávislých. Ačkoli zástupci STAN nejspíše ohledně některých položek na účtu mají co vysvětlovat, komise nevznikne. Tento nápad by se ale opouštět v žádném případě neměl, protože vyšetřování bude v podstatě nevyhnutelné, jen se týká někoho úplně jiného.

Nejprve je dobré zmínit, že pan Okamura, který své vlastní straně fakturoval za poradenství na Štědrý den, rozhodně nemá co moralizovat o tom, jaké peníze kam chodí, protože sám má na hlavě tolik másla, že by mu stačilo tak asi na dva životy. Okamura má peníze hodně rád, a proto dnes tak dobře obchoduje se strachem.

()

Ale vraťme se k vyšetřovacím komisím. V minulých volebních obdobích bývalý předseda vlády financoval svůj holding ze státních peněz. A to takovým způsobem, že jen inzerce z veřejných institucí do vydavatelství Mafra dosáhla 140 milionů korun za tři roky. Z našich daní jsme mu zaplatili sto milionů na vznik toastové linky v Penamu, na kterou neměl nárok. Probíhalo tu běžně rozdávání státních zakázek bez výběrového řízení.

Čeští daňoví poplatníci celá léta sponzorovali svého premiéra, respektive ministra financí. Mezi tím zbytečně zemřelo 35 tisíc lidí na covid-19, protože Babišova vláda nebyla schopna situaci řešit a všechno podřizovala tomu, jestli se v České republice náhodou zrovna nekonají volby. A ještě se tomu říkalo best in covid. I postupy při řešení pandemie si jednoznačně nějakou tu vyšetřovací komisi zaslouží.

Ale vraťme se ještě k tomu, co všechno sám sobě Andrej Babiš věnoval. Například došlo k úpravě zákona, který umožňuje ženám ve vyšším věku podstoupit umělé oplodnění. Kdo na tom vydělal? Vlastník reprodukčních klinik Andrej Babiš. Během pandemie bylo sníženo DPH na řezané květiny. Kdo na tom vydělal? Vlastník sítě květinářství Andrej Babiš. A česká vláda v plánech týkajících se zemědělské politiky jednoznačně upřednostňovala velké hráče. Kdo na tom vydělal? Největší hráč Andrej Babiš.

Ano, o parlamentních vyšetřovacích komisích musí být v této době řeč často, protože pokud všechny ty skandály, které se týkají střetu zájmů, bránění v činnosti orgánů činných v trestním řízení (Bečva, Čapí hnízdo a další), ohrožení evropských dotací pro celou zemi a ohýbání pravidel tak, jak se to hodí jednomu holdingu, projdou, brzy tu budeme mít Andreje Babiše zpátky. A to by si nová sněmovna měla jasně uvědomit.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články