Vyšetřovací výbor chce stíhat dva bývalé poradce Donalda Trumpa

Donald Trump (ČTK)

Donald Trump | FOTO: ČTK

Výbor americké Sněmovny reprezentantů vyšetřující útok na Kapitol ze začátku loňského roku navrhl stíhat bývalého poradce exprezidenta Donalda Trumpa pro obchodní záležitosti Petera Navarra a někdejšího manažera sociálních sítí v Bílém domě Dana Scavina pro pohrdání Kongresem.

Na sídlo Kongresu zaútočili loni 6. ledna Trumpovi příznivci po měsících opakovaných nepodložených tvrzení tehdejšího republikánského prezidenta, že prezidentské volby z roku 2020 provázely podvody. Trump se tehdy snažil různými způsoby zablokovat proces potvrzení výhry demokrata Joea Bidena. Navarro hrál podle médií, rozhovorů i své knihy v těchto snahách důležitou roli.

Donald Trump (ČTK)

Demokratický předseda výboru Bennie Thompson uvedl, že Navarro a Scavino jsou povinni s výborem při vyšetřování spolupracovat. „Odmítli to udělat. A to je trestný čin,“ citovala agentura AP Thompsona. Dolní komora Kongresu, kde mají demokraté většinu, bude nyní hlasovat, zda případ postoupí ministerstvu spravedlnosti, které pak může trestní stíhání formálně zahájit.

Republikánská místopředsedkyně vyšetřovací komise Liz Cheneyová uvedla, že „Scavino přímo spolupracoval s prezidentem Trumpem, aby šířil jeho falešnou zprávy, že volby byly ukradeny“. Navarro byl podle ní také klíčovým svědkem.

Cheneyová dále uvedla, že výbor vyslechl stovky svědků, včetně více než desítky bývalých úředníků Trumpovy administrativy. Poslanci se podle ní dozvěděli, že Trump a jeho tým byli opakovaně varováni, že jejich snaha o zvrácení výsledků voleb je v rozporu s ústavou.

Mezi devíti členy výboru je sedm demokratů a pouze dva republikáni, přičemž oba patří k Trumpovým kritikům.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]