Vyšetřování Čapího hnízda nekončí. Kriminalisté chtějí další čas

Premiér Andrej Babiš a jeho nejlepší projekt Čapí hnízdo (Koláž: Vraťte nám stát!)

Premiér Andrej Babiš a jeho nejlepší projekt Čapí hnízdo | FOTO: Koláž: Vraťte nám stát!

Kriminalisté chtějí další čas na vyšetřování závažné kauzy ministra financí Andreje Babiše. S informací přišel server Neovlivni.cz. Policisté chtějí termín pro vyšetření údajného dotačního podvodu prodloužit podruhé. Jde o vyšetřování v kauze Čapí hnízdo. Kriminalisté řeší výstavbu luxusního sídla za Prahou kvůli možnému dotačnímu podvodu. V minulém týdnu na Městské státní zastupitelství v Praze dorazilo další trestní oznámení.

Původně mělo vyšetřování skončit do tohoto pátku. Kromě trestního oznámení se minulý týden objevily další informace, podle kterých šlo od začátku o podvod, projekt prý nebyl ani životaschopný.

Padesátimilionová dotace na výstavbu Čapího hnízda na Benešovsku neměla být v roce 2008 udělena, žádost totiž obsahovala nepravdivé údaje. Uvedl to server Neovlivni.cz, podle kterého šlo o podvod. Farmu vlastní Agrofert, který patří do svěřenských fondů ministra financí Andreje Babiše (ANO). Ačkoli Babiš odmítl, že by měl s podáním žádosti o dotaci cokoli společného, server zveřejnil dohodu o ručení za úvěr, kterým Farma Čapí hnízdo pokrývala další část výstavby, na níž je Babišův podpis.

Server tvrdí, že má, stejně jako policie, kompletní dokumentaci ke kauze. Uvádí, že proti dotaci byli experti, které najal Středočeský kraj, jenž 50 milionů korun přidělil. Projekt podle odborníků nebyl ekonomicky životaschopný.

Další dokumenty podle serveru dokazují, že žádost o dotaci obsahovala nepravdivé údaje. Šlo třeba o dobu splácení bankovního úvěru, který měl pokrýt financování projektu. „Samotné uvedení nepravdivé doby splácení je přitom podle unijních i českých regulí důvodem, aby taková žádost o dotaci byla okamžitě zamítnuta. Stejně jako pochybnosti o ekonomické rentabilitě,“ napsal Neovlivni.cz.

Ministr financí včera tvrdil, že o ničem neví, a na dotaz po tiskové konferenci řekl o žádosti o dotaci: „Já k tomu nemám co říct. Já jsem je nepodával.“

Dnes server Neovlivni.cz zveřejnil dokumenty z roku 2008, kdy se připravovala a následně schválila dotace 50 milionů na výstavbu ministrova luxusního konferenčního centra, které ale svědčí o opaku. Ukazují, že Andrej Babiš byl do projektu detailně zasvěcený. Osobně například podepsal dohodu o ručení za úvěr, kterým Farma Čapí hnízdo pokrývala další část výstavby.

Dokument je z 25. června 2008. Andrej Babiš ji podepsal coby předseda představenstva společnosti Agrofert Holding. Jedině díky tomuto ručení Farma Čapí hnízdo získala podle Neovlivni.cz od banky HSBC úvěr ve výši 350 milionů korun.

V ručitelské dohodě s Babišovým podpisem je jasně uvedeno, že jde o ručení na střednědobý úvěr. Andrej Babiš tedy musel vědět, že půjčka musí být bance splacena do čtyř let, jak zní definice střednědobého úvěru. Jenže v žádosti o dotaci Farma Čapí hnízdo uvedla, že úvěr je rozložený na deset let. Kdyby do žádosti napsala pravdivou dobu splácení, projekt by ekonomicky nevycházel už na první pohled, uvádí Neovlivni.cz.

Podle evropských dotačních regulí je ale uvedení nepravdivých údajů důvodem proto, aby byl takový projekt z dotačního programu vyřazen a finanční injekci nezískal, upozorňuje Neovlivni.cz.

Celou ekonomickou rentabilitu projektu Čapí hnízd navíc zpochybnili i najatí externí hodnotitelé, které si středočeský dotační úřad musel podle pravidel přizvat. Politici Středočeského kraje však navzdory jejich posudkům i výše uvedenému podvodu s dobou splatnosti úvěru v roce 2008 dotaci pro Čapí hnízdo schválili.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner