Vyšetřování trestného činu premiéra je tak normální, že normálnější už být nemůže

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v Otázkách Václava Moravce (Printscreen: Česká televize)

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v Otázkách Václava Moravce | FOTO: Printscreen: Česká televize

Se značným napětím jsme si počkali u televizních obrazovek, až se moderátor Václav Moravec ve svém diskusním pořadu po hodině nepříliš zajímavé debaty zeptá nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana a policejního prezidenta Tomáše Tuhého na to, zda se náhodou podivně neprotahuje vyšetřování dotačního podvodu, kvůli němuž bylo zahájeno trestní stíhání předsedy vlády Andreje Babiše a několika dalších osob.

Připomeňme, že se jednalo o zneužití evropské dotace pro malé a střední firmy Babišovou firmou, která patří do gigantického holdingu Agrofert, přičemž v době čerpání dotace byla příslušnost investora k tomuto holdingu účelově zakryta.

Bylo velmi zajímavé sledovat, jaká vznikla ve studiu při nastolení otázky na premiérovu kauzu nervozita, a to i přes to, že téma bylo předem ohlášené. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se začal dušovat, že pro něj není kauza vůbec ničím výjimečná a že je zajímavá jen pro „mediální prostor a možná veřejnost“. To samozřejmě těžko mohl moderátor Václav Moravec nechat bez repliky, že je to u takové kauzy pochopitelné.

Pavel Zeman následně odkazoval na statistiky, podle kterých délka vyšetřování kauzy Čapího hnízda zatím nevybočuje z běžné praxe a že premiér Babiš nemá nárok na to, aby kauza běžela rychleji. Jako by si to Babiš přál. Takže Zeman rychle doplnil, že stejně tak premiér ani nebude zvýhodněn tím, že by kauza trvala nepřiměřeně déle. Kdyby se to náhodou stalo, tak nejvyšší státní zástupce nařídí nad kauzou dohled.

Oddychli jsme si!

Alespoň již víme, že podle nejvyššího státního zástupce je optimální dobou, kdy by kauza měla být vyšetřena, polovička příštího roku. Pak by teprve mohla vzniknout otázka, zda kauza probíhá řádně, jestliže nebyla ještě uzavřena.

Jak nejvyšší státní zástupce, tak policejní prezident nevidí na kauze vůbec nic zvláštního a sami do ní nemohou procesně nijak vstupovat, a proto také ani o jejím průběhu nic neví. Oba si jsou ale jisti tím, že je všechno v pořádku a ani je nijak nevzrušilo, že premiér Babiš v posledních měsících silně zasahoval do personálních věcí v policii a ani neví nic o pověstech, že by vyšetřování kauzy bylo již zcela obklopeno Babišovými blízkými lidmi.

Když to shrneme, tak tato nepříliš významná kriminální kauza nepochybně podle našich nejvyšších garantů nezávislého vyšetřování probíhá tak normálně, že už na ní nemůže být nic normálnějšího.

Máme tudíž věřit, že tak činorodý člověk, jakým je právě Andrej Babiš, nedělá vůbec nic, ale dočista vůbec nic pro to, aby se vyhnul trestu za podvod.

Máme věřit tomu, že celá policie a celé státní zastupitelství jsou jako dva krásné květy bílých lilií, které již od pradávna symbolizují neposkvrněné početí.

Jistě. Jedna možnost, že se kolem případu neděje vůbec nic, ale dočista vůbec nic nenormálního, existuje: Totiž že pan prezident svému milovanému premiérovi už slíbil amnestii, a to kupříkladu u příležitosti 100. výročí od vzniku československé státnosti. To je přece logická chvíle pro akt milosrdenství, a tudíž není divu, že si o tom cvrlikají už i vrabci na gotických chrličích od Svatého Víta.

To by byla oslava naší státnosti! Naše státnost by byla ještě neposkvrněnější. Ty chrliče se té představě už teď nahlas smějí.

Chrlič od svatého Víta

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner