Vyšetřovatel Čapího hnízda Nevtípil je vyšetřován Babišovým GIBSem a může být brzy obviněn

Vyšetřovatel případu Čapí hnízdo Pavel Nevtípil a dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch  (ČTK)

Vyšetřovatel případu Čapí hnízdo Pavel Nevtípil a dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch | FOTO: ČTK

Reportér deníku FORUM 24 zjistil od zdroje z bezpečnostních složek, že se Generální inspekce bezpečnostních sborů chystá podat obvinění na vyšetřovale Čapího hnízda Pavla Nevtípila. Jednalo by se o vážný zásah do vyšetřování dotačního podvodu předsedy vlády. Nyní tuto informaci potvrzuje zjištění serveru iRozhlas.cz. Vedení GIBS vyměnil premiér Babiš téměř okamžitě, co se ujal funkce předsedy vlády.

Jak informuje server iRozhlas.cz Generální inspekce bezpečnostních sborů prověřuje informace z rozsudku k případu Neograph, který měl na starosti vyšetřovatel Pavel Nevtípil. Tedy stejný muž, který má nyní objasnit, jak to bylo s padesáti miliony, které získal Andrej Babiš z evropských peněz, aniž by na ně ovšem měl nárok.

Když Andrej Babiš vyvíjel nepřijatelný nátlak na bývalého šéfa Generální inspekce bezpečnostních sborů Michala Murína, kterého nakonec donutil „z vlastního rozhodnutí“ ve funkci skončit, bylo to mnohými bráno jako marginální personální výměna. Kdo ovšem vidí, jak se premiér snaží za každou cenu zastavit vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, ví, jak mu právě nyní může GIBS pomoci. Třeba jako nyní, kdy znenadání začal zkoumat jednání vyšetřovatele Nevtípila, který přidělává Babišovi vrásky.

Právě tohle je onen moment, kdy se šéfovi hnutí ANO velmi hodí ovládat GIBS a moci ho úkolovat. To za Murína moc nešlo, proto také musel bývalý šéf inspekce urychleně skončit.

Jestli se totiž Babiš něčeho skutečně bojí, je to jakákoliv ztráta peněz a samozřejmě i možný odsuzující rozsudek, který by ho poslal do vězení. Aby se vyhnul trestu, dokáže premiér klidně zaprodat rodinu, podrazit kohokoliv, kdo mu pomohl podvodnou dotaci získat, nebo zneužít svou politickou moc.

Je velmi podezřelé, že se GIBS začal Nevtípilem a jeho možným napojením na Ivo Rittiga, jehož jméno je zárukou, že veřejnost ihned ví, že se jedná o nějaké zlo, zaobírat až nyní. Tedy zhruba tři měsíce před očekávaným koncem vyšetřování Čapího hnízda. Skutečně je policie stále nezávislá a nad její prací bdí ministr vnitra? To je klíčová otázka, na níž stojí budoucnost právního státu v České republice.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]