Vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Nevtípil končí u policie kvůli tlakům a sledování

Policejní vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil  (ČTK)

Policejní vyšetřovatel kauzy Čapí hnízdo Pavel Nevtípil | FOTO: ČTK

Detektiv, jenž měl mimo jiné na starosti vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, na konci května skončí u policie a odejde do civilu. Informoval o tom Ekonomický deník. Pavel Nevtípil spis k Čapímu hnízdu uzavřel s tím, že navrhne státnímu zástupci podání obžaloby.

Informace o Nevtípilově odchodu mělo potvrdit Ekonomickému deníku hned několik zdrojů, jeho kolegů i známých. „Končí k poslednímu květnu, měl toho dost, tlaky, sledování a odposlouchávání kvůli kauze Bereta. Prý byl prověřovaný i kvůli kauze Vladimíra Sitty, známého z kauzy pražského Dopravního podniku,“ cituje deník jeden z oslovených zdrojů.

FORUM 24 (archiv)

„Dobojoval, co víc, spis Čapí hnízdo je uzavřený. Je připravený návrh na podání obžaloby,“ potvrdil Nevtípilův kolega.

Kauza Bereta se týká údajného vynášení informací z trestních řízení. V případu čelí obžalobě pražská žalobkyně Dagmar Máchová, policista Radek Holub, celník Pavel Šíma a někdejší policisté Igor Gáborík a Vladimír Zmrhal. Státní zástupkyně Lenka Bradáčová tvrdí, že Máchová, Holub a Šíma poskytovali soukromému detektivovi Gáboríkovi v letech 2013 až 2016 neveřejné informace z trestních řízení.

V kauze Čapí hnízdo začal Nevtípil stíhat několik podezřelých včetně členů Babišovy rodiny a někdejšího místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Dozorující státní zástupce Pavel Šaroch však stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil. Předloni potom zastavil stíhání všech obviněných včetně Babiše, ačkoliv policie navrhovala podání obžaloby.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]