Vyšetřovatelé zkoumají nehodu Kellnerova vrtulníku, jeho vrak čeká na expertizu

Nejbohatší Čech Petr Kellner. (ČTK)

Nejbohatší Čech Petr Kellner. | FOTO: ČTK

Na Aljašku dorazil tým vyšetřovatelů, kteří mají za úkol zjistit, co stálo za nehodou vrtulníku, při níž zemřel nejbohatší Čech Petr Kellner a další čtyři osoby. Podle regionální stanice KTUU TV byl Národním úřadem pro bezpečnost v dopravě také vyzvednut vrak helikoptéry. Informaci přinesla ČTK.

Podle zatím známé verze vrtulník narazil do hory, která se nachází nedaleko ledovce Knik, na nějž se Kellner a jeho společníci chystali kvůli heliskiingu. Po nárazu se neovladatelný stroj pohyboval ještě zhruba 250 metrů po svahu.

FORUM 24 (archiv)

Tragickou nehodu nepřežili pilot a čtyři pasažéři, zachránit se podařilo pouze Davida Horvátha. Bývalý vrcholový snowboardista je stále ve vážném stavu v péči lékařů a zatím tak nebyl schopen popsat, jak k nárazu došlo.

Podle místního šéfa Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě se nyní vrak stroje, který byl nalezen v nadmořské výšce 1800 metrů, nachází v sedmitisícovém městě Palmer. Tam by mělo dojít k podrobnému zkoumání. “Přijede šesti až osmičlenný tým, který bude během příštího týdne pracovat na vraku,” řekl Clint Johnson.

Ten také připomněl, že je téměř zázrak, že se podařilo stroj vyzvednout. Nebezpečí lavin a špatné povětrnostní podmínky totiž mohly vše narušit. Kromě expertů úřadu se na stroj chystají podívat i dva odborníci na helikoptéry, které posílají společnost Airbus a výrobce motoru.

Kolem zřícení vrtulníku s Petrem Kellnerem je stále mnoho otázek, které by měla zkoumání vyšetřovatelů zodpovědět. Například tu, proč záchranáři nevěděli o zmizení helikoptéry ihned, když došlo k přerušení spojení, ale informaci dostali až po dvou hodinách.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]