Vyšetřuje mě policie, ale proč bych měl odstupovat, nechápe Babiš

Andrej Babiš  (ČTK)

Andrej Babiš | FOTO: ČTK

Schůzka Bohuslava Sobotky s Andrejem Babišem přinesla nejen očekávaný návrh Ivana Pilného na ministra financí, ale také další projev současného šéfa státní kasy, v němž svedl všechno špatné na bývalé vlády a především na Miroslava Kalouska. Zřejmě díky předsedovi TOP 09, který může za všechno, tak nyní Babišovy dluhopisy vyšetřuje policie, což ovšem podle vicepremiéra není důvod, aby odcházel z vlády.

Babiš své vystoupení před novináři využil, jako obvykle, především k tomu, aby zrekapituloval úspěchy současné vlády, ke kterým z jeho pohledu přispělo jeho hnutí měrou vrchovatou. Za vše špatné mohou tradiční politické strany, které jsou na rozdíl od čestného předsedy firmy ANO zkorumpovatelné.

Jak bylo jasné již od včerejšího odpoledne, novým Babišovým favoritem na úřad, kterému dosud vládl on, je poslanec hnutí ANO, Ivan Pilný. Muž, který ještě před časem nadával na poměry ve straně a hrozil odchodem z politiky, pokud se nedostane na důstojné místo na kandidátce.

Z psance se najednou stal hrdina, který má pomoci Babišovi udržet kontrolu nad ministerstvem financí. Je však velmi složité si představit, že by na jeho jmenování kývl Bohuslav Sobotka, který se s Pilným má setkat ještě dnes odpoledne. Vypadá to totiž, že předseda vlády, vzkříšen jakousi živou vodou, konečně pochopil, že kdokoliv je napojen na ANO nebo Agrofert, nemůže nadále šéfovat MF.

To je ovšem nemyslitelné pro Babiše, jehož ztráta kontroly nad úřadem budí ze sna. Pokud se premiér rozhodne Pilného neakceptovat, dostanou se zřejmě na řadu další dvě jména, o kterých má prý předseda ANO jasno. Spekuluje se o ministrech Pelikánovi a Šlechtové, to však hnutí popírá.

Jedna věc je však jasná, dnes se rozhodne, zda si Sobotka stále stojí za svým nebo už se spokojí s variantou, která umožní jmenování nového ministra a rezignuje tak na svou snahu stát se důstojným soupeřem Andreji Babišovi.

 

 

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]