Vysílací rada má nabito na Soukupovu licenci. Zbývá najít odvahu…

archiv

Co je dovoleno Bohovi, není dovoleno volovi. Ani celá staletí osobní zkušenosti nabobů všeho druhu, že Tomáš Akvinský ťal příslovím rovnou do živého, ani na okamžik nezviklala  barrandovského univerzála Jaromíra Soukupa. Nevymáchaná ústa a vesměs tupá expozé chlápka, který nade vše zbožňuje svůj obraz, zajíká se nadšením nad vlastní trapností a servilně sekunduje vyčichlým monologům hlavy státu, které má ausgerechnet za špičku televizní žurnalistiky, neřadí miliardáře Soukupa zrovna po bok Boha. Zato s mantinely pro tura, zmíněnými filozofem, tu už nějaký čas podezřele otálí Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Jak dlouho se ještě nechá Soukupem vysmívat a zůstane vlhce přikrčena před jeho politickými přímluvci, teprve uvidíme. Že si zatím netroufá na víc než na bezzubé výtky, je ovšem nasnadě. Zatímco Českou televizi i Český rozhlas peskuje byť za jediné chlupaté slovo do dvaadvacáté hodiny, v případě Soukupa ochotně oslyší každou sprostotu na adresu politických oponentů Hradu, Babiše,  komunistů a Okamury nebo kritických médií. Směšné televizní „pípání“ u Soukupových urážek až poté, co mu odpadnou od úst,  pak dokonale ilustruje barrandovské pohrdání českým televizním a rozhlasovým regulátorem. A zákonem.   

Co všechno se ještě musí stát, aby Rada pro rozhlasové a televizní vysílání sebrala zbytky odvahy a sáhla Barrandovu na televizní licenci, je lépe nedomýšlet. Husí kůži strachu ze současné parlamentní většiny a především Andreje Babiše,  kteří mají  prst na tepně členů RRTV, mají radní podstatně větší než mravní osypky z  bezprecedentního zacházení se zákonem o rozhlasovém a televizním vysílání. Že tu už dávno nestačí celá série plytkých upozornění vysílací rady na ochotnický tyátr, kterým Jaromír Soukup v reálu nahrazuje své politické debaty a očividně v nich nadbíhá politickým spojencům, je nejspíš jasné už i tamnímu vrátnému. Privátní dramaturgické schůzky barrandovského moderátora s lídrem SPD Tomiem Okamurou kdesi nad sushi, které nově zaznamenal jeden z uživatelů Facebooku a následná, už ikstá repríza jejich  hry na nekompromisní televizní duel, pak dělají z diváků jen naivní hňupy. Lekce neuvěřitelné drzosti dává Soukup vysílací radě  ostatně  při každé z dalších devíti  či kdovíkolika osobních exhibicí, které legračně označuje za televizní program. Od „zpravodajství“,  v němž si místo aktuálních událostí z domova a ze světa  s kdekým vyřizuje účty a zprávy při tom zaměňuje za uhozené skeče,  až po účelově pomotané kauzy, které jsou buď  jeho osobní vendetou konkurenci, nebo šplhem hluboko do temných  útrob jeho politických přátel. 

Že nic neroste do nebe, by přitom mohla Rada pro rozhlasové a televizní vysílání čerstvě ukázat  na obzvlášť odporném výstupu moderátora Soukupa během vysílání pořadu „Moje zprávy“ ze  6. listopadu tohoto roku. Ve třetí minutě tu Soukup „žertuje“ nad  slibem čínského prezidenta  Miloši Zemanovi, že  dodá Česku  pandy. Jeho výstup je pak na obrazovce doplněn „vtipnou“  koláží,  redakčně vyrobenou z dokumentární fotografie (sic!) k transportu odsunutých civilistů, resp. sudetských Němců z Československa! Na fotografii je pak část transportu  nahrazena rozjásanou podobiznou Miloše Zemana a čínskými pandami. Fakt, že jde Jaromír Soukup v podlézání Hradu, českým komunistům a extrémním nacionalistům  až za hranu představitelného a bez uzardění ve své televizi zesměšňuje osudové chvíle naší historie, kdy odsun desetitisíců civilistů  karikuje coby protiklad „přísunu“ čínských zvířat do republiky, to vše bez ohledu na Česko-německou deklaraci z roku 1997, by ve slušné  a vyspělé zemi  měl  být jeho televizní konečnou. Že  nebude a Rada pro rozhlasové a televizní vysílání se zase jen pohorší, přičemž  úcta k lidským osudům a elementární  slušnost tu znovu ostrouhají, lze tipovat už předem.

Proč má vůbec miliardář potřebu trávit většinu svého času před kamerami v roli moderátora ausgerechnet vlastní televize, je pak otázkou pro psychologa nebo znalce Soukupových reálných finančních poměrů. Že se z muže, který za pouhé čtyři roky vyměnil v televizi hned čtyři generální ředitele včetně nesporného profíka Vladimíra Železného, než  došel ke skromnému poznání, že jí nejlépe rozumí sám a z člověka s věčnými politickými ambicemi, který nedal ani ránu bez legendárního loutkovodiče Jaroslava Tvrdíka, stal zarytý sluha tuzemské páté kolony Ruska, už dávno nepřekvapuje. Jeho představu o televizní žurnalistice mj. zažil před několika lety před několika lety i sám autor těchto řádek coby někdejší barrandovský moderátor politické debaty a spolu s ním hned několik spolupracovníků televizního týmu. Soukup, do běla rozzuřený nad  nevalným vyzněním výroků  Tvrdíkova chráněnce a lánského pučisty Michala Haška v jeho diskuzi s opozicí, nařídil tehdejšímu generálnímu řediteli televize, resp.  moderátorovi politického pořadu (sic!) vystříhat všechny Haškovy neúspěšné repliky z natočeného materiálu. Neochotný moderátor a později i generální ředitel televize na Barrandově záhy skončili.  

Metoda korouhve s otočkou ve  směru politického větru se teď  Soukupovi možná vyplácí.  Že může  začas  foukat zpátky z Východu na Západ  a  navrch zesílit  mediální  apetyt jeho konkurentů  po vlastní televizi  přitom  na Barrandově  zjevně nedomýšlí.  Ne zadlužených nýmandů nebo čínských poradců Miloše Zemana, ale  skutečných miliardářů, kteří osobní urážky od Soukupa  nikdy  nestrávili. Na přímý přenos z jeho mediálního pohřbu prý už  stojí vlivná fronta. Stačí se  jen rozhlédnout: média se kupují všude a ve velkém. Od Prahy  po Paříž. I plačka nakonec bude, barrandovský Honza Musil je na slzy vyhlášený machr. Do té doby  pak snad  předvede svůj arzenál i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Není totiž ani Babiše, ani Zemana,  je daňových poplatníků. Nabito přitom má. A najde-li ještě odvahu, čeká ji aplaus. Tahle Kauza Jaromíra Soukupa bude mít určitě hvězdnou sledovanost. Poslední díl totiž skoncuje se smutným hrdinou…

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner