Výsledek hospodaření vlády: Meziroční propad o 50 miliard korun

ČTK

Zleva exministr financí Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka a místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek | FOTO: ČTK

Vládní strany mají před volbami problém. Navzdory rostoucí ekonomice se jim nedaří dobře hospodařit. Exministr financí Andrej Babiš (ANO) tak zřejmě bude donucen přiznat, že loňský slušný výsledek je zásluhou fondů z Evropské unie, nikoli skvělé politiky tandemu „Babiš−Schillerová“.

Nový ministr financí Ivan Pilný (ANO) musí stejně jako jeho předchůdce předkládat lidem každý měsíc účty. Nyní tedy musel zveřejnit výsledky za leden až červenec 2017 a také jejich porovnání s rokem předchozím.

Výsledky Babišovy fanoušky nepotěší. Meziroční propad o více než 50 miliard korun. Důvod? Vzhledem k tomu, že se Babiš chlubil loňskými výsledky jako svou vlastní zásluhou, můžeme mu klidně přičíst i tento propad. Bude to nespravedlivé pouze v případě, že lhal, když se chlubil.

Ve skutečnosti byly loňské, velmi dobré výsledky způsobeny výhradně přísunem peněz z fondů Evropské unie (tedy z kapes Němců, Britů a dalších národů). Před několika dny to na ČT24 přiznal i ministr Pilný, jistě k nelibosti svého stranického šéfa Babiše, jak jsme vás již informovali. Nechme stranou, zda je z hlediska ekonomické efektivity dobře, že si takhle evropské národy posílají peníze. Ale nelze zpochybnit, že nás tyto zdroje vloni zachránily. Jinak bychom skončili v mírném deficitu.

Proč jen v mírném? Protože vláda výrazně osekala investice, takže méně utrácela. Navíc si levně půjčovala. Díky čemu? Jednak díky situaci na trhu, jednak díky České národní bance, která Čechům dlouhodobě znehodnocovala úspory. Kromě toho musíme ministerstvu financí přiznat, že hospodárně nakládá s těmi vybranými penězi, které by jinak zrovna krátkodobě ležely ladem. Jen při tom poměrně hodně riskuje.

Tak jako naši vládu a vlastně celý stát vloni peníze z EU zachránily, nyní způsobily meziroční propad. Ten byl však brzděn jednak nadále rostoucí českou ekonomikou a jednak zjevně i „on-line pokladnami“ a kontrolním hlášením.

Je však logicky předvídatelné, že díky těmto opatřením vzrostly daňové příjmy v absolutních číslech zejména od několika stovek největších firem. Všechny ostatní tyto nápady od vlády neúměrně zatěžují, ani nemluvě o stresujících pokutách pro všechny a různých technických i jiných obtížích.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner