Výsledek krize v ANO na severu: Ken posílil, hejtman zůstává

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch  (ČTK)

Bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch | FOTO: ČTK

Slušnou trpělivost mají koaliční partneři ze stran ODS a Spojenci pro kraj s Babišovým hnutím na severu. ANO tady už po několika měsících vlády nad krajem zapadlo do nečekané kauzy navázané přímo na hejtmana z ANO Jana Schillera. I když se otevřeně hovořilo o tom, že hejtman musí odejít, krizi zřejmě ustojí.

Podle informací deníku FORUM 24 vyšel požadavek na výměnu hejtmana od vedení hnutí v Praze, o výměně mluvili také babišisté na severu. I přes skandál spojený s pravděpodobným vyváděním peněz z krajské firmy exposlanec Jan Schiller nakonec zůstane ve funkci hejtmana. Koalice zůstane beze změn. Pravděpodobně zůstane ve své nové funkci za 95 tisíc měsíčně také exministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Co se na severu děje? Když se po loňských volbách stal hejtmanem mostecký poslanec za ANO Jan Schiller, vzal si s sebou na Krajský úřad Ústeckého kraje také svou pravou ruku, oficiálně asistentku, místopředsedkyni krajského ANO Vladislavu Marschallovou.

V listopadu nová krajská rada jmenovala nové vedení Krajské zdravotní, což je krajská firma sdružující nemocnice v několika městech Ústeckého kraje. Ředitelem celého podniku se stal primář Aleš Chodacki. Jak popisuje hlidacipes.org, den po jmenování Chodacki podepsal podezřelé smlouvy s Marschallovou. Údajně měla vykonávat PR služby, projektovou manažerku atd.. Celkově si tak měla přijít přibližně na sto třicet tisíc měsíčně z rozpočtu Krajské zdravotní. Současně hejtman Jan Schiller z ANO údajně vyplatil neoprávněně odměny zmíněnému řediteli Alešovi Chodackému.

Situace vygradovala v posledních týdnech, kdy podle informací deníku FORUM 24 požadovaly orgány Krajské zdravotní dokumenty k angažmá Marschallové v Krajské zdravotní. Chodacki je údajně odmítal předložit. Představenstvo ho před pár dny odvolalo z funkce. Den nato odvolala krajská rada z postu předsedy představenstva Krajské zdravotní Jindřicha Zetka, který na podivné smlouvy upozornil. Ten v reakci podal trestní oznámení. Na jeho místo pak krajská rada dosadila zasloužilého babišistu Adama Vojtěcha.

Tento týden spolu zástupci koaličních subjektů jednali a dospěli k závěru, že hejtmanem zůstane Schiller, ANO musí udělat jen jediný ústupek, zbavit se smluv s Marschallovou. Jediný, kdo z této krize odchází výrazně posílený, je Adam Vojtěch. Ten je nyní předsedou představenstva Krajské zdravotní. K devadesátitisícovému platu poslance mu tak bude z Ústí nad Labem chodit ještě příjemných 95 tisíc korun za tuto funkci.

 

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Revue Forum Banner