Výsledky z Krumlova: Češi trpěli nemocí COVID-19 zřejmě daleko dříve, než odhalily první testy

Reportér pořadu A DOST! Jan Tuna s kolegy a lékaři Nemocnice Český Krumlov (FB Jan Tuna)

Reportér pořadu A DOST! Jan Tuna s kolegy a lékaři Nemocnice Český Krumlov | FOTO: FB Jan Tuna

Prvního nakaženého mělo Česko s vysokou pravděpodobností už v prosinci a nikoli až 1. března, kdy testy potvrdily nákazu u tří lidí, jak uvádí ministerstvo zdravotnictví. Napovídají tomu nezávislá vyšetření vzorků krevního séra odebraného z žil desítek dobrovolníků z Českého Krumlova, kteří právě na přelomu roku prodělali onemocnění s příznaky nemoci COVID-19. Svědčí o tom protilátky proti novému typu koronaviru, který zmíněnou nemoc způsobuje. Zjistil to pořad A DOST! TelevizeSeznam.cz. Český Krumlov loni navštívilo čtvrt milionu Číňanů.

O tom, že Češi v Krumlově od prosince do února zřejmě prodělávali životu nebezpečnou a vysoce infekční nemoc, neměli pacienti natožpak státní instituce ani tušení. Někteří lidé skončili v nemocnici na plicních ventilátorech a někteří zemřeli. Tou dobou se totiž čínskému komunistickému režimu ještě dařilo informaci o epidemii nového typu koronaviru tajit. Záznamy českých lékařů tak vykreslují obrázek jakési záhadné vlny viróz a zápalů plic s často těžkým průběhem. Skutečnou příčinu s vysokou pravděpodobností odhalily až nezávislé testy, které zorganizoval pořad A DOST! TelevizeSeznam.cz s využitím aplikace NextlifeApp.cz a laboratořemi Nextclinics.

Zmíněná vyšetření krevního séra 50 dobrovolníků z Českého Krumlova odhalila ve dvou případech protilátky proti SARS-CoV-2. Vzhledem k tomu, že krevní sérum tentokrát laboratoř odebírala výhradně Krumlovanům, kteří prokazatelně na přelomu roku prodělali nemoc s většinou známých příznaků nemoci COVID-19, jeví se jako vysoce pravděpodobné, že se zjištěné protilátky vytvořily právě v reakci na udávané dříve proběhlé onemocnění. Nelze vyloučit, že onou nemocí, o níž dobrovolníci se zjištěnými protilátkami vypověděli, byla v jejich případech skutečně jen viróza či pouhý kašel. Teoreticky vzato se novým typem koronaviru mohli nakazit později a jím vyvolanou nemoc mohli prodělat bez výraznějších příznaků – proto lze nalezené protilátky spojovat s uvedeným dřívějším onemocněním jen s „vysokou pravděpodobností“, a nikoliv s výslovnou „jistotou“.

Protilátky proti SARS-CoV-2 měl 43letý M. R., majitel penzionu. Reportérovi A DOST! popsal, že byl každý den v kontaktu s čínskými hosty, když je obsluhoval v restauraci. Obávaná nemoc jej nijak zvlášť nepotrápila. Jak sám upřesnil, měl jen kašel s mírně zvýšenou teplotou. Obojí prodělal na přelomu prosince a ledna, což potvrzují i další podnikatelé, kteří spolu s ním chodí hrát tenis, přičemž dotyčný muž se kvůli nemoci nezúčastnil turnaje, na který se chystal. Další s pozitivním nálezem byla zaměstnankyně nemocnice z Krumlova, ta byla nemocná v lednu. Na lednové onemocnění odkazuje i pozitivní nález z dřívější série vyšetření provedené v Praze. Týkal se desetiletého chlapce ze čtvrti Holešovice. Ten ovšem podle výpovědi jeho matky měl po návratu z Thajska kašel. Žádný z výše zmíněných pozitivně vyšetřených dobrovolníků nebyl před onemocněním na dovolené v Itálii ani v Rakousku. Naměřené hodnoty protilátek, výpovědi dobrovolníků i podrobnosti od lékařky z uvedené laboratoře.

V Českém Krumlově, který čítá 13.156 obyvatel, se vystřídají dva miliony turistů ročně, z toho milion z Asie, z čehož 250 tisíc turistů přijíždí z pevninské Číny. V některých penzionech je až 80 procent ubytovaných z Číny.  Zdroj: Městský úřad ČK.

Líbí se vám tento článek? Prosíme, podpořte nezávislou žurnalistiku

Smyslem Svobodného fóra a deníku FORUM 24 je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí v České republice.

Abychom pro Vás mohli nadále pracovat, potřebujeme nutně Vaši pomoc. Jsme vděčni za každý, i malý finanční příspěvek. Váš finanční dar můžete zaslat na tento sbírkový účet: 4095439339/0800

Prosíme, informujte nás o Vašich finančních darech na mailu [email protected]

Související články